Ładuję...

Aktualne przepisy drogowe dla rowerzystów-bądź na bieżąco!

01/07/2021
Aktualne przepisy drogowe dla rowerzystów-bądź na bieżąco!

Drogowe przepisy dla rowerzystów są jasno określone, nie tłumacz się ich nieznajomością. Jako uczestnik ruchu drogowego musisz znać swoje prawa i obowiązki. 

Przepisy ruchu drogowego, które powinien znać rowerzysta

Drogowe przepisy dla rowerzystów ujęte są w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz w obowiązujących aktach wykonawczych. Jeśli chcesz poruszać się jednośladem o szerokości do 90 cm, zasilanym siłą mięśni (z dopuszczalnym dodatkowym napędem) musisz wykazywać się znajomością obowiązujących regulacji. Poza mandatem, nieznajomość zasad ruchu drogowego może spowodować narażenie na utratę zdrowia, a nawet życia swojego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Rowerzysta powinien stosować się do oznakowania poziomego, pionowego i świetlnego, a także posiadać odpowiednie wyposażenie roweru, utrzymanego w stanie technicznym, umożliwiającym bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych.

sciezka rowerowa rwr

Rower, a najmłodsi-obowiązujące przepisy

Czy wiesz, że dziecko, jadące rowerem, które nie ukończyło siedmiu lat w świetle prawa jest pieszym? Najmłodszych możesz przewozić w foteliku rowerowym za siodełkiem lub w przyczepce (pilnuj maksymalnej długości roweru z przyczepką!), możesz tez towarzyszyć dziecku, jadącemu chodnikiem. Rowerzyści do lat dziesięciu, którzy wraz z opiekunem poruszają się rowerami chodnikiem, postępują prawidłowo. /jeśli nastolatek chce samodzielnie poruszać sie drogą publiczną na rowerze, powinien posiadać Kartę Rowerową, potwierdzającą znajomość przepisów. U rowerzysty dorosłego wymagany jest jedynie dowód osobisty. 

Za niewłaściwe przewożenie dziecka możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 50-100 zł.  

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzysty-wyposażenie roweru

Twój rower nie musi posiadać przerzutek, karbonowej ramy i podświetlonych obręczy opon. W świetle prawa, Twój rower powinien wykazywać się dobrym stanem technicznym, umożliwiającym bezpieczne poruszanie się oraz niezbędne wyposażenie:

  • co najmniej jeden hamulec (sprawnie działający),
  • sygnał dźwiękowy (dzwonek, nieprzeraźliwy),
  • oświetlenie przednie pozycyjne barwy białej lub żółtej,
  • oświetlenie tylne barwy czerwonej. 

Za brak wyposażenia wymaganego możesz zapłacić nawet 500 zł mandatu, jednak bez względu na koszt, warto posiadać je w celu bezpieczeństwa jazdy. W ciągu dnia nie musisz mieć uruchomionego oświetlenia.

Oświetlenie przepisy rowerowe rwr

Wyposażenie rowerzysty-czy kask na rower jest obowiązkowy?

Aktualne przepisy wciąż nie wprowadziły kasku rowerowego jako jednego z niezbędnych elementów wyposażenia rowerzysty. Przecież nawet 30 km/h samochodu w kontakcie z rowerzystą. wyposażenie niezbędne roweru pozwala na wzrost bezpieczeństwa rowerzysty kontra kierowcy pojazdów mechanicznych, piesi oraz modne ostatnio, użytkownicy hulajnóg i łyżworolek. Osoby, poruszające się rowerem szosowym też muszą, w świetle prawa, posiadać dzwonek.

Co wolno, a czego nie wolno rowerzyście w ruchu miejskim

Jedziesz rowerem kawałek i nie opłaca Ci się wjeżdżać na ścieżkę rowerową lub drogę dla rowerów? Zapłacisz 100 złotowy mandat. Podobnie jak za przyjazd rowerem przez przejście dla pieszych. Nie wolno zatem jechać rowerem jezdnią, jeśli masz do dyspozycji drogę dla rowerów, odpowiednio oznaczoną i uczęszczaną przez rolkarzy, użytkowników hulajnóg i pieszych, Na ścieżce rowerowej wraz z  jej przejazdami masz pierwszeństwo przejazdu, jednak pamiętaj, że wymuszenie pierwszeństwa na rowerzyście  należy do najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem pojazdów mechanicznych i rowerów. Zjeżdżając z drogi rowerowej, musisz ustąpić pierwszeństwa innym użytkownikom, stosując zasadę włączania się do ruchu. Nie zapomnij o podstawowych przepisach i znakach, które muszą być Ci znane, a ich znaczenie respektowane. Musisz jednocześnie wykazywać się znajomością reguł i zasad, obowiązujących w ruchu drogowym. 

jak jezdzic rowerem po miescie

Rowerzysta, a pozostali uczestnicy ruchu drogowego

W porównaniu do pieszych rowerzysta może zdecydowanie mniej, powinien zdecydowanie więcej, natomiast w konfrontacji z kierowcą pojazdu mechanicznego nie jest osłonięty metalowym stelażem, dzięki któremu wzrasta jego bezpieczeństwo. Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, a warunki stwarzają zagrożenie dla rowerzysty (mgła, śnieg, brak doświetlenia, burza) może on wolno poruszać się chodnikiem. Rowerzysta nie może poruszać się jednośladem po jezdniach dróg, które oznaczone są zakazem poruszania się w ich obrębie rowerzystów (jak np. drogi ekspresowe autostrady). Powinien poruszać się pasem, wydzielonym dla ruchu rowerów, ścieżką rowerową, lub ich brak (w kierunku, w którym się porusza lub wjazd na ścieżkę jest niemożliwy) możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzyści nie są zwolnieni z obowiązujących oznaczeń, sygnalizacji, a także tymczasowych rozwiązań, w największych miastach mogą natomiast spotkać się z oznaczeniem, dedykowanym konkretnie dla nich. Wyznaczone miejsca do zatrzymania się na skrzyżowaniu są bardzo praktyczne. 

Tagi