Ładuję...

Czym jest rower MTB i jakie ma zalety

17/03/2022
Czym jest rower MTB i jakie ma zalety

Wybór roweru powinien być dostosowany do użytkownika pod wieloma względami. W zależności od tego do czego będzie przeznaczony należy wybrać odpowiedni typ i model. Rower MTB będzie doskonałym rozwiązaniem, ale nie dla każdego. Kto powinien rozważyć zakup tego typu roweru i co oznacza ten specjalistycznie brzmiący skrót? Warto wiedzieć, w jakich przypadkach wybór roweru MTB będzie najlepszym możliwym wyborem i jak dostosować go do naszych preferencji.

MTB – zacznijmy od podstaw

Skrót MTB pochodzi od angielskiej nazwy Mountain Terrain Bike i oznacza rower przeznaczony do jazdy w terenie górzystym. MTB to rower, przeznaczony dla osób, które lubią jeździć po trudnym terenie. Sprawdzi się na górskich ścieżkach, na piaszczystych leśnych drogach, a nawet na torach przeszkód i podczas zjazdów z górskich szczytów.

Warto podkreślić, że sam rower nie wystarczy aby wycieczka w trudnych terenie była satysfakcjonująca. Przy trasach, które są wyzwaniem niezbędny jest dobry sprzęt, ale także kondycja i umiejętności rowerzysty. Rowery MTB przeznaczone są dla doświadczonych cyklistów, albo dla osób, które chcą takie doświadczenie zdobyć.

Co wyróżnia rower MTB

Rowery szosowe i trekkingowe różnią się od górskich rowerów MTB pod wieloma względami. Podstawowa kwestia dotyczy przeznaczenia. Rower MTB nie jest raczej stworzony do codziennego użytkowania, dojazdów do pracy i sprawnej komunikacji w dużym mieście. Oczywiście, korzystanie z niego w taki sposób jest możliwe, ale w tej roli nie wykorzysta się jego atutów, z kolei cechy które doskonale sprawdzą się na górskich ścieżkach mogą być niepraktyczne w mieście.

Jakie zatem cechy są wyróżnikiem rowerów MTB? Zacznijmy od najważniejszych:

  • ciężar,
  • wytrzymała konstrukcja,
  • amortyzowany widelec,
  • w niektórych modelach amortyzatory w ramie,
  • mniejszy rozmiar ramy,
  • odpowiednie opony.

Jest to rower przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, albo w przypadku profesjonalnych rowerów MTB – do górskich sportów wyczynowych. Konstrukcja rowerów MTB podporządkowana jest tym właśnie wymaganiom.


Zawieszenie tylne roweru Specialized Epic Expert

Klasy i rodzaje rowerów MTB

Jak w każdym przypadku, także w obrębie rowerów MTB możemy znaleźć sprzęt różnej jakości i o nieco odmiennym przeznaczeniu. Możemy spotkać się z rowerami MTB amatorskimi, turystycznymi i profesjonalnymi przeznaczonymi do jazdy z przeszkodami albo do zjazdów.

Niemniej, chyba najbardziej zauważalną klasyfikacją rowerów MTB jest podział na:

  • rowery z ramą full suspension,
  • rowery z ramą hardtail.

Każdy z modeli ma swoje zalety, a wybór zależy przede wszystkim od naszych planów względem roweru i preferowanych miejsc użytkowania. Inaczej będą także wyglądać rowery MTB w zależności od dyscypliny do jakiej są przeznaczone. Może być to downhill, XC, All-mountain, Trail, Enduro czy kolarstwo górskie. W każdym przypadku rower będzie wyglądał nieco inaczej i będzie miał inne parametry.

Dla kogo polecane są rowery MTB

Rowery MTB sprawdzą się u wielu osób, nie bez przyczyny rowery górskie są ciągle jednym z najlepiej sprzedających się rodzajów rowerów. To rowery popularne wśród amatorów rowerowych wycieczek w terenie, niekoniecznie trudnym. Mają szerokie zastosowanie w turystyce rowerowej. W końcu sprawdzają się w rowerowych sportach wyczynowych. Nasze upodobania i preferencje powinny determinować wybór modelu roweru MTB.

Większość modeli rowerów MTB spokojnie poradzi sobie w terenie pagórkowatymi i na leśnych ścieżkach. W Polskich warunkach modele MTB dla amatorów są to doskonałe rowery do wycieczek po leśnych ścieżkach na Mazurach, ale także i w wielu miejscach w Bieszczadach. Aktywna turystyka z dobrej jakości rowerem MTB to prawdziwa przyjemność. Trasy należy dobrać do naszych umiejętności, kondycji i możliwości sprzętu. Dla wielu osób istnieje wyraźne rozróżnienie między rowerami MTB a górskimi rowerami dla amatorów.

Nie wszystkie modele rowerów górskich będą odpowiednie do wjazdów na górskie szczyty czy zjazdów ze stromych zboczy. W przypadku jazdy bardziej wymagających tras należy pamiętać, że wiele zależy od roweru, ale najwięcej od umiejętności i przygotowania rowerzysty. Takie dyscypliny jak downhill czy XC wymagają odpowiedniego przygotowania, bez niego mogą zakończyć się tragicznie. Dla osób trenujących wyczynowe kolarstwo górskie oczywistym jest, że odpowiednio do dyscypliny dostosowany jest także profesjonalny rower i osprzęt.

Jak widać, wybór roweru MTB nie jest oczywisty i należy brać pod uwagę wiele aspektów. Z kolei rower dobrze dostosowany do preferowanej aktywności będzie zwiększał komfort i przyjemność z jazdy.

Rama – podstawa konstrukcji rowerów MTB

Rowery MTB mają wytrzymałą konstrukcję. Ich ciężar jest zdecydowanie większy niż w przypadku rowerów szosowych. Wiele zależy od materiału, z jakiego wykonana jest rama. Może to być:

  • aluminium,
  • stal,
  • karbon,
  • tytan.

Większy ciężar nie oznacza jednak, że również i sam rower jest większych rozmiarów, wręcz przeciwnie. W przypadku rowerów MTB rama jest nawet o 2 cale mniejsza niż w przypadku rowerów trekkingowych dla tego samego rowerzysty.

Dzięki zmniejszeniu długości ramy rowery stają się bardziej zwrotne. Jednak nie tylko wielkość, a cała ergonomia i geometria ramy rowerowej ma tutaj znaczenie. Konstrukcja ram w rowerach MTB wyróżnia się:

  • mniejszym rozmiarem;
  • większym ciężarem;
  • większym kątem osi rury podsiodłowej i główki ramy;
  • mniejszą wysokością główki ramy;
  • szerszymi tylnymi trójkątami – z uwagi na szerokie opony.

Amortyzacja w rowerach MTB znajduje się w widelcu. Same ramy mogą także posiadać amortyzację, określamy je wtedy jako full suspension. Ramy nieamortyzowane nazywamy po prostu hardtail. W przypadku rowerów przeznaczonych do jazdy w trudnym, górskim terenie amortyzacja odgrywa kluczową rolę i znacząco wpływa na komfort jazdy.

W rowerach MTB innowacje konstrukcyjne dotyczą także rozstawu haków przeznaczonych na piastę tylnego koła. Szerokość ich rozstawu zależy od typu i przeznaczenia roweru MTB. W rowerach szosowych rozstaw ten wynosi zwykle około 130 mm i w niektórych rowerach MTB jest taki sam – dotyczy to przede wszystkim rowerów turystycznych. Z kolei w modelach profesjonalnych, zjazdowych – rozstaw haków może wynieść nawet 165 mm.

Poznasz je po oponach – koła w rowerach MTB

Opona terenowa, która wyróżnia rowery MTB jest zdecydowania grubsza niż opona stosowana w rowerach typu miejskiego. Niemniej w zależności od powierzchni i terenu opony do rowerów MTB różnią się między sobą.

W przypadku, gdy większość trasy odbywa się na równej drodze można wybrać opony o gładkim bieżniku. W ten sposób zmniejsza się opór i ułatwia szybką jazdę. Opony z głębokimi bieżnikami mają zastosowanie w trudniejszym terenie. Oczywiście przy takich oponach zwiększa się opór, a jazda wymaga od cyklisty większego wysiłku.

O Amortyzatorach – hardtail czy full suspension

Amortyzatory w rowerze do jazdy w terenie wydają się rzeczą oczywistą. Niemniej, wybór nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Nie wszystkie amortyzatory sprawdzą się w każdych warunkach. Z tego właśnie względu tak ważny jest podział na rowery hardtail i full suspension.

Co wyróżnia modele hardtail

Rower MTB typu hardtail – posiada sztywną ramę. Nie jest wyposażony w damper, a amortyzacja zlokalizowana jest jedynie w widelcu. Typ ramy hardtail podyktowany jest nie tyle dyscypliną kolarstwa górskiego, co rodzajem trasy. Doskonale sprawdzi się na trasie z dużą ilością niewielkich podjazdów i zjazdów. Nie sprawdzi się w przypadku tras długich.

Modele handtail są zdecydowanie lżejsze niż full suspension. Dzięki temu, że energia kinetyczna nie jest rozpraszana przez dodatkowy amortyzator modele hardtail wpływają na szybkość jazdy na płaskim terenie. Często wybierane są przez osoby trenujące Trail, Enduro czy XC. W przypadku tras wysokogórskich i zjazdów, ten typ rowerów MTB może się jednak nie sprawdzić. Dodatkowa ich zaleta to argument finansowy – rowery MTB hardtail są zdecydowanie tańsze.

Full suspension – czy więcej znaczy lepiej?

Full suspension wykorzystuje się często w downhillu, szczególnie przy stromych zjazdach oraz do tras całodniowych. Posiada on dodatkową amortyzację w ramie, która w tych wypadkach znacznie poprawia komfort jazdy.

W tym typie zawieszenia drgania i uderzenia są rozpraszane. Dzięki temu zwiększa się komfort przejazdów w trudnym terenie. Damper jednak nie jest wyposażeniem bez wad – pochłania energię, w związku z powyższym na płaskim terenie konieczne jest włożenie więcej wysiłku w pedałowanie. Niemniej, przy stromych zjazdach damper jest niezastąpiony – wpływa nie tylko na wygodę jazdy, ale i na bezpieczeństwo. Wybór roweru z zawieszeniem typu full suspension wskazany jest także dla osób, które nie powinny przeciążać kręgosłupa.

Dodatkowy amortyzator sprawia, że rower jest bardziej sterowny i lepiej trzyma się powierzchni. W rowerach full suspension spotkamy bardzo porządne hamulce zwiększające bezpieczeństwo. W przypadku downhillu i trudnych górskich terenów dodatkowa amortyzacja jest jak najbardziej wskazana, a nawet konieczna.

Przełożenia, a komfort jazdy

Rowery MTB mają bardzo wiele zastosowań. Regulacja przełożeń jest w wypadku tego typu rowerów koniecznością. Co więcej, aby spełnić wymagania rowerzystów uprawiających górskie dyscypliny – muszą to być przełożenia bardzo wysokiej jakości – sprawne i niezawodne. Zmiana biegów ułatwia jazdę przy zmieniającym się terenie. Z pewnością inne przełożenia zostaną użyte na terenie niemal płaskim i twardej drodze, a inne na stromym górskim zjeździe o nierównej powierzchni.

Wiele rożnych możliwości wykorzystania rowerów MTB sprawia, że konieczna jest regulacja w dużym zakresie przełożenia. Liczba biegów przekracza 20 w rowerach amatorskich. Aby obsługa była prostsza w rowerach profesjonalnych liczba biegów jest niższa, ale nadal waha się w przedziale 11-24. Większa ilość przełożeń dotyczy tylnego koła niezależnie od tego czy jest to rower amatorski czy profesjonalny.

Niezależnie od preferowanych sportów i aktywności warto wybrać model roweru MTB dostosowany do indywidualnych potrzeb. Tylko dzięki temu jazda będzie komfortowa i bezpieczna. Kwestie rodzajów amortyzacji, ilości przełożeń i innych parametrów jakie sprawdzą się najlepiej w naszym wypadku należy rozważyć i na tej podstawie dokonać wyboru. Rower dobrany do indywidualnych potrzeb będzie wspaniałym kompanem podczas aktywnego wypoczynku.

 
Kaseta w rowerze Specialized Epic

Tagi