Kierownice rowerowe

Kierownice do rowerów - komfort jazdy i pewne prowadzenie

Sterowanie rowerem i odpowiednia pozycja na nim to główne zadania, jakie spełniają kierownice do rowerów. Ich odpowiednie dopasowanie ma ogromny wpływ na obie te funkcje. Ich różne wersje stosowane są w innych typach rowerów, gdzie każda z nich może pokazać swoje zalety. Dobrze dobrane kierownice do rowerów to niezbędny element do zachowania wygodnej i wydajnej jazdy.

Co daje dobrze dobrana kierownica rowerowa?

Kierownica rowerowa pełni podstawową funkcję - umożliwia skręcanie rowerem. Stanowi natomiast także jeden z trzech punktów podparcia, poza pedałami i siodełkiem. Opierając na niej ręce, spoczywa na niej spora część ciężaru górnej części ciała. Dlatego ma ona duży wpływ zarówno na prowadzenie roweru, jak i komfort. Jej większa szerokość może poprawiać precyzję prowadzenia, a wąska typu baranek - jak kierownice do rowerów szosowych będzie poprawiała aerodynamikę.

Odpowiedni kształt jej wygięcia zapewni natomiast ergonomiczny chwyt, który umożliwi wielogodzinną jazdę. Dobrze dobrana kierownica rowerowa zapewnia doskonałe prowadzenie i ma bezpośredni wpływ na zmęczenie rąk i całej górnej części ciała w czasie jazdy. Może nawet ograniczyć potencjalne kontuzje wynikające ze źle ustawionej pozycji. Pod tym względem istotne są takie jej parametry jak: szerokość, zasięg, wznios, czy kąt cofnięcia (backsweep).

Kierownice rowerowe - rodzaje

Ze względu na kształt kierownice rowerowe można podzielić na kilka kategorii:

 • Kierownice proste. Nie posiadają żadnego wyraźnego zaokrąglenia. Stosowane są m.in. w rowerach górskich, crossowych, czy fitness. Występują w szerokim przedziale szerokości - od około 60 do ponad 80 cm w rowerach zjazdowych. Mogą posiadać lekkie wygięcie, albo wznios. Występuje kilka standardów średnicy w miejscu mocowania z mostkiem - tym większe im bardziej ekstremalne zastosowanie.
 • Kierownica baranek. To charakterystyczny kształt kierownicy, jaki znajduje się w rowerach szosowych. Podobne stosuje się w rowerach przełajowych, albo gravelach. Mogą mieć różną szerokość i równie różny kształt samych rogów, który będzie różnił się głębokością, zasięgiem, albo rozgięciem na boki, tzw. flarą. Wyraźną flarę stosuje się typowo w rowerach gravelowych, dla lepszej kontroli w terenie. Kierownica baranek w połączeniu z klamkomanetkami zapewnia kilka chwytów, które można łatwo zmieniać w czasie jazdy, dla zachowania najlepszej wygody, albo wydajności w danym momencie.
 • Kierownica rowerowa turystyczna. Posiadają wyraźne wygięcie do tyłu - w stronę siodełka. Taki kształt sprzyja zachowaniu wyprostowanej pozycji za kierownicą i oferuje wygodne prowadzenie. Stosowane są w rowerach trekkingowych, czy miejskich. Posiadają różny poziom wygięcia. Kierownice trekkingowe są pod tym względem nieco łagodniejsze, niż te w klasycznych damkach.

Oczywiście występuje więcej typów kierownic o innym kształcie, jak te stosowane w BMX, bycze rogi, czy kierownice czasowe. Kierownice rowerowe, szczególnie do bardziej sportowych zastosowań występują także jako kierownice zintegrowane. W odróżnieniu od klasycznych modeli posiadają one budowę obejmującą wspornik - mostek. Dzięki temu mogą oferować niższą masę i wyższą sztywność całego połączenia.

Wadą takiego rozwiązania jest natomiast brak możliwości swobodnego obracania kierownicy, a co za tym ograniczone opcje dostosowania.

Kierownica od roweru może być wykonana z jednego z kilku materiałów: stali, aluminium, lub karbonu. Modele stalowe najczęściej można spotkać w najbardziej budżetowych rowerach, albo wręcz przeciwnie - jako ozdobny dodatek. Zdecydowanie najpopularniejsze są te wykonane z aluminium. Występują zarówno jako szosowe, proste, czy kierownica rowerowa trekkingowa. Oferują wyraźnie niższą masę niż modele stalowe, a przy tym są wytrzymałe i odporne.

Jeszcze lżejsze są modele z włókna węglowego. Poza masą posiadają one dodatkową zaletę w postaci możliwości lekkiego uginania, a co za tym idzie amortyzacji drobnych drgań. Są jednak najbardziej kosztowne. Karbonowe kierownice występują także jako modele aerodynamiczne do rowerów szosowych. W takiej wersji posiadają spłaszczony przekrój w ich środkowej części, co ułatwia przepływ powietrza. Ponadto wysokiej klasy modele często wyposażone są w rowki, albo otwory do przeprowadzenia przewodów hamulcowych i od przerzutek, co zapewnia minimalistyczny i schludny wygląd.

Jak wybrać kierownice rowerową?

W pierwszej kolejności oczywiście trzeba mieć na uwadze jej odpowiedni typ: prosta, baranek, czy gięta. Następnie warto wziąć pod uwagę wszystkie wymiary. Szerokość montażowa będzie istotna w celu zamontowania na posiadanym wsporniku, a szerokość całej kierownicy pozwoli na dopasowanie do anatomii i pozycji na rowerze.

W przypadku prostych modeli kierownic MTB można sobie pozwolić na ich późniejsze skrócenie o kilka centymetrów. W kierownicach typu baranek naturalnie nie ma takiej możliwości. Poza szerokością każde wygięcie może mieć znaczenie do precyzyjnego dopasowania. Nie bez znaczenia pozostaje materiał wykonania, który też warto mieć na uwadze.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
 1. TANIEJ Kup na raty
  Chwyty MTB Odi Rogue Lock-On 130mm Chwyty MTB Odi Rogue Lock-On 130mm
  149,90 zł 119,92 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 149,90 zł
 2. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica zintegrowana Black INC Aero Barstem AB-02 Kierownica zintegrowana Black INC Aero Barstem AB-02
  3 099,00 zł 2 789,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 099,00 zł
  Darmowa dostawa
 3. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica PRO PLT Carbon
  944,00 zł 616,59 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 616,59 zł
  Darmowa dostawa
 4. TANIEJ Kup na raty
  PRO Kierownica Koryak Alu 780mm/31.8mm Wzn 8
  199,00 zł 227,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 227,00 zł
 5. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica PRO Discover Carbon 31.8mm Kierownica PRO Discover Carbon 31.8mm
  1 330,00 zł 922,39 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 922,39 zł
  Darmowa dostawa
 6. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica E*Thirteen Race Carbon 35
  689,00 zł 620,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 689,00 zł
  Darmowa dostawa
 7. Kup na RATY 0%
  Kierownica lemondka PRO Missile Ski-Bend Kierownica lemondka PRO Missile Ski-Bend
  616,00 zł
  Darmowa dostawa
 8. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica gięta TRUVATIV Descendant Riser Carbon 31.8 x 760mm Kierownica gięta TRUVATIV Descendant Riser Carbon 31.8 x 760mm
  891,65 zł 1 049,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 049,00 zł
  Darmowa dostawa
 9. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica Pro Vibe Alloy Aero
  483,00 zł 377,55 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 483,00 zł
  Darmowa dostawa
 10. TANIEJ Kup na raty
  Kierownica Pro PLT Ergo
  1 018,00 zł 745,18 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 745,18 zł
  Darmowa dostawa
 11. Kup na RATY 0%
  Kierownica Accent EVO Carbon MTB
  569,00 zł
  Darmowa dostawa
 12. Kup na RATY 0%
  Kierownica E*Thirteen Base 35 Kierownica E*Thirteen Base 35
 13. Kup na RATY 0%
  Uchwyt do Garmina K-Edge Max XL Combo Mount 31.8mm Uchwyt do Garmina K-Edge Max XL Combo Mount 31.8mm
 14. Kup na RATY 0%
  Uchwyt do Wahoo K-Edge Max XL Mount 31.8mm Uchwyt do Wahoo K-Edge Max XL Mount 31.8mm
 15. Kup na RATY 0%
  Uchwyt do Wahoo K-Edge Max XL Combo Mount 31.8mm Uchwyt do Wahoo K-Edge Max XL Combo Mount 31.8mm
 16. Kup na RATY 0%
  Uchwyt K-Edge do Hammerhead Karoo 2 Max XL Combo Mount 31.8mm Uchwyt K-Edge do Hammerhead Karoo 2 Max XL Combo Mount 31.8mm
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę