Biegowe: 80 - 108 cm

Rowerki biegowe - pewny start w nauce jazdy

Nauka jazdy na rowerze to ciąg wielkich sukcesów i drobnych potknięć. Rowerki biegowe powstały, aby ułatwić i przyspieszyć ten proces. Podczas zdobywania kolejnych umiejętności zapewniają przy tym masę zabawy dla najmłodszych rowerzystów. Co wyróżnia rowerki biegowe i co warto o nich wiedzieć przed zakupem:

Jak rowery biegowe wpływają na rozwój?

Do opanowania jazdy na rowerze konieczne jest zdobycie kilku umiejętności. Tymi, na których rozwijaniu skupiają się rowery biegowe są: samodzielne poruszanie się do przodu, sterowanie i równowaga. Dziecko musi się odpychać, aby jechać oraz odpowiednio sterować kierownicą, aby poruszać się w pożądanym kierunku. W modelach dla odrobinę większych dzieci brak bocznych kółek z tyłu sprawia, że taka konstrukcja zachowuje się pod względem równowagi jak tradycyjny, “dorosły” rower. Wymaga to od dziecka zachowania balansu, co z połączeniem odpychania się od ziemi przy pomocy nóg pozwoli mu mknąć na przód. Wersje z dwoma kołami z tyłu to prostszy do opanowania rower, na którym dziecko opanuje w pierwszej kolejności zdolność manewrowania w czasie jazdy. Modele na dwóch kołach to natomiast szansa na dalszą naukę i postępy.

Rowery biegowe przez naukę tych umiejętności zapewniają najmłodszym mnóstwo frajdy. Już po kilku próbach dzieci są w stanie samodzielnie się na nich poruszać. Po opanowaniu jazdy czeka je masa zabawy podczas odkrywania świata na rowerze. Wynikające z jej zalety to oczywiście poprawa siły i równowagi. Rozbudowa mięśni i kości, oraz zaangażowanie układu oddechowego i krwionośnego wesprą stabilny rozwój dziecka pod względem fizycznym. Ponadto pomoże rozwijać mózg i funkcje poznawcze, przez nieustanne zaangażowanie i konieczność skupiania uwagi. Przejażdżki z rodziną i w towarzystwie rówieśników pomogą rozwijać dziecko pod kątem społecznym. Wspólna jazda, to w końcu świetna aktywność w każdym wieku. Zasieją nawet nutkę niewielkiej rywalizacji, albo w przyszłości zaowocują pasją do kolarstwa, sportu, czy zdrowego trybu życia.

Rowerek biegowy - cechy i różnice

Modele w tej kategorii przeznaczono dla dzieci o wzroście 80-108 cm. Takie konstrukcje to rowerki dla małych dzieci. Z tego względu mają niewielkie rozmiary, w tym małe koła. Rowerek biegowy posiada budowę sprzyjającą napędzaniu go przez odpychanie od ziemi. Jest niski i nie posiada odstających elementów, o które dziecko mogłoby zawadzić nogą podczas wykonywanych ruchów.

W zależności od modelu mogą posiadać dwa, lub nawet cztery koła, jak Puky Pukylino dostosowany do najmłodszych dzieci. Podwójne kółka z przodu i dwa z tyłu zapewniają maksymalną równowagę i pozwalają skupić się na szlifowaniu pozostałych elementów jazdy. Rowerek biegowy na dwóch kołach doda do tego natomiast potrzebę, a co za tym idzie rozwój umiejętności, utrzymania balansu w czasie jazdy. Mimo tego, zbudowany jest z myślą o jej ułatwieniu i posiada pewną, stabilną geometrię, która ułatwia prowadzenie. Rowerki biegowe dla dzieci pozbawione są całkowicie układów napędowych i nie posiadają hamulców. Dlatego są proste w budowie i lekkie. Często nie posiadają nawet kół z oponami wymagającymi pompowania. Elementy jak siodełko, czy kierownica dopasowano wielkością do dziecięcej anatomii. Podobnie jak chwyty kierownicy, które wygodnie będą leżały w małych dłoniach.

Co brać pod uwagę wybierając rower biegowy

Kupując rower biegowy przede wszystkim należy mieć na uwadze wzrost dziecka. Najmniejsze modele z tej kategorii przeznaczone są dla maluchów o wzroście od 80 do 108 cm. Odpowiednia wysokość jest szczególnie ważna, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do nauki. Jazda na niedopasowanym rowerku może szybko zniechęcić dziecko do kolejnych prób. Równie istotne jest ustawienie wysokości siodełka w egzemplarzach posiadających taką możliwość. Dziecko musi pewnie dosięgać do podłoża gdy potrzebuje podparcia lub chce się zatrzymać. Musi być też w stanie efektywnie się odpychać. Aby to osiągnąć warto mieć na uwadze długość nogi małego rowerzysty.

Atutem dla maluchów będzie także lekki rowerek biegowy, który dzięki niskiej masie będzie dla nich łatwy w podnoszeniu i przestawianiu. Dobrze i solidnie dopasowane elementy, czy lekko kręcące się koła ułatwią i uprzyjemnią poruszanie się. Warto, aby rower biegowy podobał się dziecku. Dlatego istnieją różne wersje kolorystyczne, w których rowerek biegowy dla dziewczynki będzie posiadał barwy przemawiające do dziewczynek, a rowerek biegowy dla chłopca kolory z palety trafiającej w chłopięce gusta. Oczywiście, poza kolorem, po raz kolejny warto zwrócić uwagę na wielkość rowerka. W zależności od płci wzrost i długość nogi dziecka mogą się różnić pomimo podobnego wieku. Jednak jest to kwestia mocno indywidualna i należy myśleć o konkretnym użytkowniku podczas wyboru. Pamiętając, że małe dzieci szczególnie szybko rosną nie warto decydować się na rower na wyrost, który może być zbyt trudny w opanowaniu dla mniejszego dziecka. Zwłaszcza na pierwszych etapach nauki jazdy na dwóch kołach.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
  1. Rower biegowy Puky Pukylino Rower biegowy Puky Pukylino
  2. Rower biegowy Puky Fitsch Rower biegowy Puky Fitsch
  3. Kup na RATY 0%
    Rower dziecięcy Specialized Hotwalk 2022 Rower dziecięcy Specialized Hotwalk 2022
  4. Kup na RATY 0%
    Rower dziecięcy Specialized Hotwalk Carbon 2022 Rower dziecięcy Specialized Hotwalk Carbon 2022
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę