Rowery triathlonowe

Prędkość i aerodynamika - rowery do triathlonu

Triathlon to jeden z najtrudniejszych sportów wytrzymałościowych. Obejmuje etap pływacki, kolarski i bieganie. W zależności od dystansu cała trasa może mieć od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy kilometrów długości na dystansach ultra. Etap rowerowy zawsze jest najdłuższym z nich, dlatego rowery do triathlonu odgrywają ogromną rolę w końcowym wyniku. Mają za zadanie pozwolić zawodnikowi utrzymać jak najwyższą prędkość, a co za tym idzie, dotrzeć do mety w jak najkrótszym czasie. Rowery do triathlonu to wysoce wyspecjalizowane i zaawansowane maszyny, pomagające w osiąganiu znakomitych wyników na zawodach.

Co charakteryzuje rowery triathlonowe?

Aerodynamika i wysoka prędkość to cechy, którymi odznaczają się rowery triathlonowe. Pozwala na to ich specjalna, opływowa budowa i wyjątkowa pozycja kolarza za kierownicą. Rzucająca się w oczy konstrukcja ramy, której rury posiadają spłaszczone przekroje zmniejsza opory aerodynamiczne. Jest ona również dostosowana pod względem geometrii do zastosowania kierownicy do jazdy na czas. Pozycja, jaką zajmuje kolarz jest nieco przesunięta do przodu względem suportu, co ułatwia pochylenie i niemal położenie się na przedramionach, na przygotowanym do tego miejscu. Taka sylwetka znacząco ogranicza opory aerodynamiczne. W połączeniu z budową całego roweru i zastosowaniu odpowiedniego stroju, w tym kasku, rowery triathlonowe mogą osiągać wyraźnie wyższe prędkości, przy mniejszym wysiłku.

Kierownica, jaką posiada rower szosowy do triathlonu oferuje dwie pozycje. Główna z nich to ta maksymalnie pochylona. Do jej osiągnięcia stosuje się specjalnie umiejscowione rurki ponad kierownicą, wzdłuż osi roweru. Wyposażona jest w poduszki mające za zadanie zapewnienie komfortowego podparcia, a na jej końcach dodaje się manetki od zmiany biegów. Druga pozycja znajduje się na niżej umieszczonej części kierownicy. Na jej szeroko rozstawionych końcach, na których znajdują się również klamki hamulcowe. Większość czasu w wyścigu zawodnicy spędzają w pozycji aerodynamicznej, natomiast na krętych odcinkach konieczna jest jej zmiana do możliwości obsługi hamulców. Z tego względu rower do triathlonu nie jest polecany do wykorzystania podczas jazdy w grupie, a nawet do poruszania się po publicznych drogach poza zawodami. Na popularnych wyścigach, rozgrywanych w formule Ironman i podobnych obowiązuje zasada zakazująca jazdy na kole za innym zawodnikiem, w jego cieniu aerodynamicznym. Właśnie w takich warunkach, gdzie liczą się indywidualne osiągi rower szosowy triathlonowy pokazuje pełnię swoich zalet. W nieco innej formule triathlonu - olimpijskiej, gdzie formuje się peleton, nie wykorzystuje się nawet tego typu rowerów, stosując zamiast tego klasyczne rowery szosowe.

Dla jeszcze lepszej aerodynamiki rower na triathlon często będzie wyposażony w koła z ekstremalnie wysokimi obręczami, a nawet pełnymi dyskami. Ma to jeszcze bardziej uwydatnić jego opływowy kształt i ułatwić utrzymywanie wysokich prędkości. Taka budowa jest jednak bardzo podatna na boczne podmuchy wiatru i nie w każdych warunkach się je wykorzystuje. W celu zachowania tak opływowego charakteru i faktu, że wyścigi rozgrywane są na długich dystansach, nawet bidony, czy specjalne schowki do przewożenia żywności są specjalnie zaprojektowane pod tym kątem.

Rower triathlonowy, a szosowy - podobieństwa i różnice

Chociaż oba te typy roweru służą do wydajnej jazdy po asfalcie, to jednak sporo się od siebie różnią. Najbardziej widocznym elementem jest cała konstrukcja ramy, którą różni się rower szosowy a triathlonowy o futurystycznych kształtach. Taka konstrukcja nie skupia się tak na oszczędzaniu masy, dlatego rower triathlonowy jest często wyraźnie cięższy od roweru szosowego.

Podobieństw można natomiast się doszukać w stosowanym ogumieniu, czy grupach osprzętu, obejmujących napędy i układy hamulcowe. W pełni aerodynamiczna budowa sprawia natomiast, że rower szosowy triathlonowy jest wyraźnie szybszy na długich, prostych odcinkach i łatwiej, z użyciem mniejszej mocy, jest utrzymywać na nim wysoką prędkość jazdy. Ponadto rower triathlonowy posiada dedykowane rozwiązania do przewożenia wody i jedzenia w łatwo dostępny sposób.

Rower triathlonowy cena, skąd się bierze?

Decydując się na rower triathlonowy cena będzie wyraźnie wyższa niż porównywalnej klasy roweru szosowego. W zależności od modelu będzie ona wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wynika to w głównej mierze z wysoce wyspecjalizowanej konstrukcji, w tym opartej o szczegółowe testy aerodynamiczne. W tym segmencie niemal nie występują modele budżetowe, skierowane dla początkujących i wyposażone w podstawowy osprzęt.

Między innymi dlatego jako rower do triathlonu dla początkujących często wykorzystuje się rowery szosowe z dodatkową przystawką czasową na kierownicy - lemondką. Wybierając jednak rower triathlonowy cena idzie w parze z dodatkowymi osiągami, które przekładają się bezpośrednio na wyniki na zawodach. Dlatego jest to niezastąpiony wybór wśród nastawionych na tą dyscyplinę sportowców.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
  1. Kup na RATY 0%
  2. Kup na RATY 0%
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę