Zegarki sportowe

Wszystko, co warto wiedzieć o zegarkach na rower

Z roku na rok powstaje coraz to większa liczba gadżetów dla rowerzystów. Część z nich jest kompletnie nieprzydatna, inne zaś poprawiają bezpieczeństwo i mogą dać prawdziwą przyjemność z jazdy. Urządzeniem zaliczanym do tej drugiej grupy z pewnością może być zegarek na rower. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym funkcjom podręcznego gadżetu.

Omówimy najlepsze miejsca do noszenia takiego zegarka oraz przedstawimy przykładowe ceny zegarków sportowych dedykowanych rowerzystom.

Jakie funkcje może posiadać zegarek na rower?

Zegarki na rower to nic innego, jak zegarek sportowy do jazdy na rowerze. Jest to urządzenie, które wykonuje różne pomiary, zbiera dane i przedstawia informacje użytkownikowi. Większość zegarków rowerowych nosi się dokładnie tak samo, jak tradycyjne czasomierze. Część produktów nazywana jest tak samo, mimo iż służy osobom użytkującym rowery w nieco inny sposób. Mowa o miernikach, tudzież licznikach rowerowych, które przez niektórych producentach są niekiedy określane zegarkami. W tym momencie warto pochylić się nad funkcjonalnościami i cechami zegarków sportowych na rower, które powinny być przez urządzenie oferowane. Najlepsze z nich zbierają, przetwarzają i analizują informacje dotyczące:

 • przejechanego dystansu, średniej i bieżącej prędkości;
 • częstotliwości bicia serca (puls);
 • całego cyklu treningowego – zegarek na rower może dostarczyć cennych danych treningowych.

Mogą także, co jest jak najbardziej oczywiste, mierzyć czas, dostarczać informacji o planie treningowym, odbierać i wysyłać powiadomienia. Niektóre egzemplarze mają funkcje głosowe i pozwalają na realizację połączeń telefonicznych. Niezwykle wygodną opcją dla osób podróżujących na rowerach jest zegarek na rower z GPS (zegarek GPS rower), który pozwala na określanie dokładnej lokalizacji.

Zegarek na rower z GPS-em – przydatna opcja dla rowerzystów

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jedną z kluczowych funkcji, jaką może oferować zegarek na rower, jest wbudowany moduł GPS. To rozwiązanie dla osób najbardziej mobilnych, czyli np. osób uczestniczących w profesjonalnych lub amatorskich zawodach. Wiadomo, iż każdy dodatkowy ciężar, w postaci m.in. smartfona, mógłby utrudniać poruszanie się. Dzięki zaimplementowanemu modułowi GPS zegarek jest znacznie bardziej funkcjonalny i może namierzać lokalizację bez konieczności noszenia ze sobą telefonu.

Dzięki niemu rowerzysta może precyzyjnie śledzić trasę, analizować prędkość, a nawet zapisywać swoje trasy w pamięci zegarka na rower z GPS. To doskonałe narzędzie zarówno dla tych, którzy profesjonalnie trenują i szykują się do ważnych startów w zawodach, jak i dla miłośników rowerowych podróży. Niektóre produkty tego typu są określane jako smartwatche z nawigacją.

Czym zatem różnią się od czasomierzy rowerowych? Urządzenia sportowe są nieco inaczej zaprojektowane – mają być odporne na liczne wstrząsy i przeciążania. Mają także bardziej dynamiczny design i szereg funkcji analitycznej, które pozwalają lepiej poznać mocne oraz słabe fragmenty treningu. Zegarek na rower z GPS może się przydać także osobom często podróżującym, niekoniecznie lubiącym jazdę na rowerze.

W jakim miejscu najlepiej nosić zegarek do roweru?

Odpowiedź wydaje się oczywista – zegarki rowerowe nosi się na ręce, a dokładniej, na nadgarstku. Zegarek do roweru może być niekiedy zakładany nieco wyżej, albo zapięty przy kieszeni, opcjonalnie włożony do plecaka. Najwygodniej jednak nosić go tuż przy dłoni, aby móc na niego w każdej chwili spoglądać.

Większe liczniki rowerowe, jak niekiedy mówi się o zegarkach do jazdy na rowerze, zapinane są przy kasku, kierownicy lub ramie roweru. Wybór miejsca montażu takiego sprzętu rowerowego może wpływać zarówno na wygodę użytkowania, jak i estetykę. Niektórzy rowerzyści decydują się na montaż zegarka bezpośrednio na kasku. To rozwiązanie szczególnie popularne wśród miłośników jazdy górskiej.

Dlaczego to istotne? Każda dodatkowy, nadprogramowy ciężar umieszczony na kierownicy może wpływać na jej zwrotność. Zegarek do roweru, dzięki opcjom regulacji, jest w zasadzie uniwersalnym gadżetem. Mogą nosić go zarówno kobiety, jak i mężczyźni – jednym aspektem spornym może być jego wygląd, który warto dopasować do swoich preferencji.

Zegarek sportowy na rower – przykładowe ceny

Zegarki do jazdy na rowerze dostępne są w bardzo szerokich widełkach cenowych. Wiele zależy od jakości towaru, a także od technologii zaimplementowanych przez producenta. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia marży i renomy danej firmy. Przykładowo, zegarek sportowy na rower Garmin – skrojony pod potrzeby biegaczy i rowerzystów – może kosztować od kilkuset, do nawet 1500 złotych. Z kolei produkty od Polar, takie jak Polar Vantage M, to wydatek do tysiąca złotych. Im więcej funkcji i możliwości, tym cena idzie w górę.

Przykładowo, zegarek sportowy na rower wyposażony w akcelerometr i wysoką klasę wodoszczelności będzie droższy, niż egzemplarz pozbawiony takich funkcji. Wiele zegarków sportowych, mimo swojej nazwy, jest w stanie zbierać dane o tętnie i jakości snu przez całą dobę.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
 1. TANIEJ Kup na raty
  Zegarek Sportowy Wahoo Elemnt Rival Multi-Sport GPS Watch Zegarek Sportowy Wahoo Elemnt Rival Multi-Sport GPS Watch
  1 549,00 zł 949,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 948,99 zł
  Darmowa dostawa
 2. Kup na RATY 0%
  Ładowarka zegarka Wahoo Rival Oem Ładowarka zegarka Wahoo Rival Oem
 3. TANIEJ Kup na raty
  Garmin Vivofit 4 Czarny duży Garmin Vivofit 4 Czarny duży
  429,00 zł 449,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 449,00 zł
  Darmowa dostawa
 4. Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro Solar Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro Solar
  3 839,00 zł
  Darmowa dostawa
 5. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro
  3 099,00 zł
  Darmowa dostawa
 6. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Sapphire Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Sapphire
  3 599,00 zł
  Darmowa dostawa
 7. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Solar Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Solar
  3 349,00 zł
  Darmowa dostawa
 8. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S
  2 299,00 zł
  Darmowa dostawa
 9. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S Pro Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S Pro
  3 099,00 zł
  Darmowa dostawa
 10. Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S Sapphire Zegarek sportowy Garmin Fenix 6S Sapphire
  3 549,00 zł
  Darmowa dostawa
 11. Zegarek sportowy Garmin Fenix 6X Pro Zegarek sportowy Garmin Fenix 6X Pro
  3 099,00 zł
  Darmowa dostawa
 12. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 6X Pro Solar Zegarek sportowy Garmin Fenix 6X Pro Solar
  4 299,00 zł
  Darmowa dostawa
 13. Kup na RATY 0%
  Zegarek sportowy Garmin Fenix 7 Sapphire Solar tytanowy Zegarek sportowy Garmin Fenix 7 Sapphire Solar tytanowy
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę