Stopki do roweru

Nóżka rowerowa - stabilne podparcie w każdym miejscu

Parkowanie roweru w nieprzygotowanych do tego miejscach może być uciążliwe. Problem ten w pełni rozwiązuje jednak nóżka rowerowa. Możliwość jej rozłożenia zapewnia dodatkowe podparcie, dzięki któremu jednoślad zachowuje pionową pozycję po odstawieniu. Pozwala to zapomnieć o konieczności opierania go o ściany, czy barierki i bezpiecznie zaparkować bez specjalnego stojaka. Nóżka rowerowa to niezwykle przydatne akcesorium.

Zwłaszcza podczas wykorzystywania roweru jako środka codziennego transportu. Przydaje się jednak także podczas rekreacyjnych wycieczek, w czasie każdego przystanku. Tak jak i dalszych wypraw, szczególnie z ciężkim rowerem, na którym znajduje się bagaż. Podwójna nóżka rowerowa sprawdzi się nawet w cięższym rowerze miejskim, trekkingowym, czy rowerze elektrycznym.

Nóżki do rowerów - rodzaje

W zależności od konstrukcji nóżki do rowerów można podzielić na kilka kategorii. Ich różnice w budowie sprawdzą się przy zastosowaniu w rowerach innego typu. Główne z nich to:

 • Centralne (boczne). Mocowane są pod ramą roweru, za mufą suportu. Najczęściej spotykane są w rowerach turystycznych, albo miejskich. Zazwyczaj wymagane jest specjalne miejsce montażowe do ich zastosowania.
 • Podwójna stopka rowerowa. To rozwinięcie nóżki centralnej. Posiada dwa ramiona, które rozkładane są po obu stronach roweru. Podczas jej używania podnosi się tylne koło w górę. Taka stopka gwarantuje największą stabilność. Cechuje się jednak równie największą wagą.
 • Wewnętrzna. Posiada mocowanie do dedykowanych otworów w ramie, od wewnętrznej strony tylnego trójkąta. Zapewnia schludny wygląd, jednak musi być dopasowana do danego modelu roweru, w których system montażowy może się różnić.
 • Uniwersalna. Podobnie jak wewnętrzna, mocowana jest do tylnego trójkąta. Wykorzystuje jednak regulowaną obejmę, która pozwala na dostosowanie do dowolnej średnicy rurki. Takie nóżki do rowerów mogą być stosowane w większości modeli.

Niemal każdy z tych typów może występować jako stopka rowerowa regulowana. Taki model posiada możliwość dostosowania długości jego ramienia. Dzięki temu pasuje do rowerów o różnej wysokości, np. z innym rozmiarem kół. W większości przypadków regulacja pozwala na dostosowanie w zakresie kół od 24 do 28 cali. Możliwość zmiany długości ułatwia także osiągnięcie najlepszego podparcia. Producenci rowerów stosują różne systemy mocowania stopki w tylnym trójkącie. Niektóre z nich są montowane od wewnętrznej strony, ale występują także takie, które mocuje się w okolicach tylnych widełek - blisko osi tylnego koła.

Nóżka rowerowa - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru przede wszystkim należy zastanowić się nad odpowiednim system mocowania. Nóżka rowerowa musi posiadać zgodny montaż z przygotowanym miejscem na ramie roweru. Do rowerów pozbawionych takiej funkcji pozostają modele z uniwersalnym mocowaniem. Większość stopek posiada regulowaną długość. Jest to niezwykle ważne dla zachowania stabilnego podparcia.

Zbyt krótka nóżka rowerowa spowoduje, że rower będzie przewracał się w jej stronę. Natomiast zbyt długa sprawi, że będzie łatwo go wytrącić z równowagi, np. przez wiatr. Możliwość łatwej regulacji to też łatwiejsze dostosowanie do danej sytuacji, jeśli z jakiegoś powodu poprawi do stabilność w danym miejscu. Przydatną cechą dla stabilnego podparcia jest także szeroka końcówka, albo wykończenie antypoślizgowym materiałem. Większa szerokość utrudni jej zapadanie się na luźnym podłożu, np. podczas parkowania na piasku, albo drobnych kamieniach.

Poza materiałami i wykonaniem istotny jest sam mechanizm składania. Większość nóżek po prostu obraca się i chowa wzdłuż osi roweru. Istnieją także bardziej skomplikowane konstrukcje. Niezależnie od tego mechanizm musi pewnie utrzymywać złożoną stopkę w czasie jazdy, której przypadkowe otworzenie groziłoby wywrotką. Ponadto, przed wyborem warto zastanowić się, czy dany model nie będzie kolidował z innymi elementami roweru. Może to dotyczyć np. tylnego hamulca tarczowego, bagażnika, albo szerokiej opony.

Można zwrócić także uwagę na wagę roweru. Im większa, tym bardziej przydatna będzie stopka gwarantująca większą stabilność. Nóżka rowerowa podwójna oferuje największą z nich. Przyda się szczególnie w rowerach miejskich, albo trekkingowych, na których przewożony jest większy bagaż. W tym ze wspomaganiem elektrycznym. Takie rozwiązanie niemal całkowicie zapobiega przewróceniu roweru.

Nóżka do roweru górskiego będzie natomiast musiała być bardziej kompaktowa i zwykle mocowana z tyłu. Bardziej sportowe modele są pozbawione miejsc montażowych, dlatego decydując się na zainstalowanie stopki trzeba polegać na modelach uniwersalnych.

Stopki do roweru w sklepie Roweroza.pl

W sklepie Roweroza.pl oferujemy szeroki asortyment podpórek rowerowych. Niezależnie, czy Twoim wyborem będzie nóżka do roweru podwójna, centralna, wewnętrzna, czy uniwersalna, znajdziesz u nas coś do każdego typu roweru, o każdej wielkości. Jeśli masz wątpliwości odnośnie dopasowania i kompatybilności danego modelu, skontaktuj się z nami. Pomożemy!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę
 1. TANIEJ
  Nóżka Specialized centralna kickstand
  39,99 zł 79,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 79,00 zł
 2. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo STYLO REARMOUNT 24 Nóżka tylna Atran Velo STYLO REARMOUNT 24
  89,90 zł 76,42 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 89,90 zł
 3. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo MOOVEABLE HV 24
  67,92 zł 79,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 79,90 zł
 4. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo REX HV E-BIKE HEAVY DUTY 24
  67,92 zł 79,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 79,90 zł
 5. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo STYLO UNI REAR 24-28 Nóżka tylna Atran Velo STYLO UNI REAR 24-28
  89,90 zł 76,42 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 89,90 zł
 6. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo STYLO AV 24
  63,66 zł 74,89 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 74,89 zł
 7. TANIEJ Kup na raty
  Nóżka centralna Atran Velo MOOVE DOUBLE E-BIKE wys.290mm podwójna Nóżka centralna Atran Velo MOOVE DOUBLE E-BIKE wys.290mm podwójna
  127,42 zł 149,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 149,90 zł
 8. TANIEJ
  Nóżka centralna Atran Velo STYLO ADJUSTABLE E-BIKE 24 Nóżka centralna Atran Velo STYLO ADJUSTABLE E-BIKE 24
  74,89 zł 63,66 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 74,89 zł
 9. TANIEJ
  Nóżka centralna Atran Velo REX E-BIKE HEAVY DUTY 24
  67,92 zł 79,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 79,90 zł
 10. TANIEJ Kup na raty
  Nóżka centralna Atran Velo MOOVE DOUBLE E-BIKE wys.320mm podwójna Nóżka centralna Atran Velo MOOVE DOUBLE E-BIKE wys.320mm podwójna
  127,42 zł 149,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 149,90 zł
 11. TANIEJ
  Nóżka tylna Atran Velo STYLO DV E-BIKE 24 Nóżka tylna Atran Velo STYLO DV E-BIKE 24
  74,89 zł 63,66 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 74,89 zł
 12. TANIEJ
  Nóżka centralna Atran Velo MOOVEABLE 24
  59,42 zł 69,90 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 69,90 zł
 13. TANIEJ
  Nóżka centralna Atran Velo MOOVE 270mm aluminiowa
  55,16 zł 64,89 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 64,89 zł
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę