Ustawianie licznika do roweru – jak to zrobić poprawnie?
Licznik do roweru to przydatny na co dzień gadżet. Czasem jednak wymaga on ustawienia. Przeczytaj i dowiedz się, jak ustawić licznik w rowerze!
Czy licznik do roweru jest potrzebny?
Ten niepozorny gadżet wbrew pozorom stwarza ogromne możliwości! Jest przydatny w codziennej jeździe na rowerze. Pozwala mierzyć prędkość jazdy, ilość spalonych kalorii itp. zapewnia dostępu do informacji związanych z kadencją, z jaką się kręci. Niektóre liczniki potrafią również wskazywać prognozę pogody, przebieg trasy. Niezależnie od stopnia zaawansowania urządzenia, jego zastosowanie podniesie efektywność treningów. Oczywiście, żadne z tych funkcji nie są niezbędne do jazdy na rowerze, aczkolwiek potrafi ułatwić jazdę na rowerze. Dowodem na to jest również fakt, iż jest to jeden z najczęściej kupowanych gadżetów rowerowych. Aby jednak w pełni można było nacieszyć się możliwościami, jakie urządzenie te stwarza – najpierw należy je odpowiednio ustawić. Z kolei ustawianie licznika rowerowego wymaga również dokonania pomiarów. Jak zatem poprawnie zamontować licznik do roweru?
Licznik do roweru – jak poprawnie ustawić?
Czasy mechanicznego licznika do roweru bezpowrotnie minęły. Dziś już tylko nieliczni rowerzyści pamiętają, o ich istnieniu. Spotykane już tylko i wyłącznie sporadycznie – bywa, że w celach dekoracyjnych umieszcza się je w rowerach retro. Taki dodatek sprawia, że konstrukcja pojazdu staje się znacznie atrakcyjniejsza. Współczesne liczniki do rowerów to nowoczesne urządzenia, które posiadają o wiele bardziej rozbudowany wachlarz możliwości. Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z rowerem poleca się wybór urządzeń z podstawowymi narzędziami. Dedykowane są również osobom używających roweru od czasu do czasu. W przypadku osób jeżdżących na rowerze codziennie, zaleca się wybór urządzeń bardziej zaawansowanych technologicznie.
Licznik rowerowy – jak działa?
Mówiąc o ustawianiu licznika rowerowego, nie sposób nie wspomnieć o tym, z czego jest on zbudowany. Każdy licznik rowerowy składa się zza co najmniej 3 elementów. Są to: monitor, czujnik oraz magnes – w przypadku licznika bezprzewodowego. W przeciwnym wypadku będą one musiały posiadać kabelki. Monitor licznika posiada przyciski, które służą do ustawienia licznika. Służą one również do przełączania pomiędzy funkcjami urządzenia. Natomiast na ekranie monitora wyświetlają się mierzone w trakcie jazdy na rowerze parametry. Niezbędne do dokonywania pomiarów są także czujnik i magnes. To właśnie dzięki nim dochodzi do rejestrowania pomiarów prędkości, pokonanego dystansu itp. Dane te są obliczane na podstawie liczby wykonanych przez koło obrotów. W tym celu czujnik licznika montuje się na przednim kole roweru. Natomiast na jednej ze szprych tego samego koła zakłada się magnes. W momencie, gdy ten zaczyna zbliżać się do czujnika, dochodzi do powstania impulsy, który następnie za pomocą kabelków trafia do licznika. Tempo ruchu koła wpływa na to, z jaką częstotliwością rejestrowane są kolejne impulsy. Im jedzie się szybciej, tym czas ten jest krótszy. W tym samym czasie licznik podlicza liczbę pełnych obrotów, o którym informuje go każdy kolejny impuls. Warto jednak zaznaczyć, że dokładność pomiaru zależy od tego, czy licznik jest dobrze ustawiony. Jeżeli tak będzie – gadżet pozwoli na niezwykłe dokładne rejestrowanie pomiarów. Jeśli jednak jego ustawienie nie będzie poprawne – niestety licznik nie będzie dostarczał dokładnych informacji. Jak więc założyć go poprawnie?
Jak prawidłowo ustawić licznik do roweru?
Dokładność pomiarów licznika do roweru będzie tym dokładniejsza, im lepiej się to skalibruje. Jeżeli się to zrobi dobrze – może on w rzeczywistości okazać się bardziej precyzyjnym narzędziem do pomiarów niż licznik prędkości w samochodach. W tym celu należy zacząć od montażu poszczególnych części czujnika. Kiedy tylko zostaną one przymocowane na właściwe miejsca, następnym krokiem jest skalibrowanie urządzenia. W tym celu do urządzenia za pomocą przycisków umieszczonych na monitorze wprowadza się dane o długości obwodu koła – wliczając w to jego oponę. Jak można ją dokładnie wyznaczyć?
Wyznaczanie długości obwodu koła
W celu poprawnego ustawienia licznika rowerowego najpierw należy obliczyć, ile wynosi w centymetrach obwód kola roweru. Niektóre zaawansowane urządzenia posiadają wprowadzoną w swoją pamięć bazę rozmiarów różnych kół. Natomiast wśród najdroższych z dostępnych na rynku modeli liczników do rowerów wszelkie parametry (prędkość jazdy, odległość itp.) – są mierzone przy pomocy wbudowanego GPS. Tym samym kalibracja ta wcale nie jest potrzebna. Jednak w dalszym ciągu wielu rowerzystów korzysta z tradycyjnych wersji licznika – dlatego też wyznaczenie długości koła będzie do tego niezbędne. W tym celu należy zaopatrzyć się w miarkę o długości min. 2 m, a następnie rozłożyć ją na podłodze. Kolejnym krokiem jest ustawienie roweru tak, by na początku miarki znajdowało się koło. Najlepiej będzie ustawić je tak, by na początku miarki znalazł się wentyl. Dalszym krokiem jest przejechanie kołem po miarce w taki sposób, by wykonało ono jeden pełen obrót. Wykonanie całego obrotu wyznaczy wentyl, który powinien powrócić na swoje poprzednie miejsce. Otrzymaną w ten sposób długość następnie należy wprowadzić do licznika za pomocą umieszczonych na ekranie przycisków.
Jak można sprawdzić, czy licznik do roweru działa?
Tradycyjne liczniki rowerowe, które nie posiadają wbudowanego modułu GPS, rejestrują parametry jazdy, biorąc pod uwagę ilość pokonanego dystansu oraz czas, jaki był do tego potrzebny. Dlatego też w celu upewnienia się, czy licznik działa poprawnie, należy zweryfikować poprawność obydwu tych parametrów. W praktyce więc oznacza to konieczność jednoczesnego zmierzenia odległości i czasu. Aby tego dokonać, konieczne będzie wyznaczenie odcinka o konkretnej długości. Do wykonania pomiarów można skorzystać również z obiektów, których długość się zna, np. boiska. Następnie należy wsiąść na rower i pokonać dany odcinek. Po przejechaniu całej długości boiska należy, a dokładniej w momencie, gdy przednie koło przekroczy tę długość – należy spojrzeć na otrzymany na liczniku pomiar. Ostatnim krokiem jest porównanie tych wartości. W celu sprawdzenia, czy urządzenie właściwie odmierza czas, wystarczy jedynie porównać, czy wskazuje ono na ten sam wynik pomiaru, jak czas na zwykłym zegarku.
Jak dobrze zamontować licznik do roweru?
Licznik rowerowy to gadżet niezwykle praktyczny oraz łatwy w montażu. Zazwyczaj jego założenie nie wymaga również konieczności zastosowania żadnych narzędzi. Niezależnie od tego, czy zakłada się licznik bezprzewodowy, czy z kablami – w pierwszej kolejności należy zacząć od zamocowania podstawki pod ekran, który będzie znajdował się na kierownicy.
Krok 1 – montaż podstawki i ekranu
Większość z modeli posiada w tym celu gumkę lub opaskę zaciskową. Dzięki nim w dowolnym momencie urządzenie można szybko zdemontować i zabrać ze sobą. W trakcie montażu należy jednak umieszczać je na kierownicy roweru – pomiędzy rączką a mostkiem. Przed przytwierdzeniem podstawki ekranu wskazane jest również upewnić się, czy aby na pewno wybrane miejsce było nie wpływało na obniżenie komfortu w trakcie jazdy. Po przyczepieniu monitorka do przymocowanej na kierownicy podstawki – należy zamontować czujnik i magnes.
Krok 2 – montaż czujnika
W pierwszej kolejności należy zacząć od umieszczenia czujnika na przednim widelcu, ewentualnie amortyzatorze. Wysokość, na jakiej się go zamontuje, tak naprawdę nie odgrywa większego znaczenia. Warto jednak mieć na uwadze, by nie zakładać go zbyt nisko. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia urządzenia w trakcie jazdy. Szczególną uwagę należy również zachować w trakcie montażu liczników przewodowych. Wymaga to zachowania dużej dokładności przy oplataniu kabla po widelcu, który prowadzi do ekranu licznika.
Krok 3 – montaż magnesu
To ostatnim z etapów montażu licznika do roweru. W tym celu magnes umieszcza się na jednej ze szprych przedniego koła. Trzeba jednak pamiętać o tym, by pomiędzy czujnikiem a magnesem zachować jak najmniejsza odległość. Nie powinna być ona większa niż 12 mm.
Ustawianie licznika do roweru – instrukcja
Kalibracja licznika nie jest skomplikowana i nie wymaga posiadania niczego poza miarką krawiecką. Następnie należy:
Krok 1 – rozstawienie miarki i roweru
Po ustawieniu miarki na ziemi należy na jej początku ustawić rower – w taki sposób, by wentyl na kole był na równi z początkiem miarki.
Krok 2 – obrót kołem
Kolejnym krokiem jest wykonanie pełnego obrotu koła. W tym celu wystarczy jedynie przesunąć jednośladem wzdłuż miarki i zatrzymać go, gdy obrót zostanie wykonany. Moment ten wyznacza ułożenie wentyla – powinien on znajdować się w tej samej pozycji jak na początku. Jeżeli tak jest, następnie wystarczy jedynie odczytać wartość.
Krok 3 – wprowadzenie danych do urządzenia
Ostatnim krokiem jest wprowadzenie odczytanych w trakcie pomiaru danych do urządzenia. Obwód koła należy wprowadzić w minimetrach za pomocą umieszczonych na monitorze licznika przycisków.
Podsumowanie
Licznik do roweru to urządzenie, po które chętnie sięga bardzo wielu rowerzystów. Jest przydatne oraz pozwala na dokonywanie pomiarów odnośnie długości trasy, czasu przejazdu, prędkości pojazdu itp. Jest to również gadżet, który zaskakuje znakomitym stosunkiem jakości do ceny. Nowy licznik do roweru wyposażony w standardowe funkcje to wydatek ok. 150 zł. Bardziej rozbudowane technologicznie urządzenia, wyposażone m.in. w moduł GPS to wydatek rzędu kilkuset złotych. Biorąc jednak pod uwagę ilość możliwości, które oferuje – jest to niezwykle dobra inwestycja, która z pewnością posłuży na wiele lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w przypadku urządzeń bezprzewodowych regularnie wymieniać baterie. Ważne jest również to, by wymieniać je nie tylko w monitorze, ale i w samym czujniku. Zbyt słaba bateria może stać się bowiem powodem pojawienia się wielu zakłóceń w pomiarach, co z pewnością wpłynie na ich poprawność.