Ile kalorii spalamy podczas jazdy na rowerze?
Lato zbliża się coraz większymi krokami, a wraz z nim również i coraz cieplejsze dni. Nic więc dziwnego, że na ulicach znowu pojawiły się dziesiątki rowerzystów. Widać, że poruszanie się jednośladem sprawia naszym rodakom mnóstwo frajdy. Jest to również bardzo pożyteczny sposób spędzania czasu, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Jest to również świetny sposób na to, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów! Zastanawiasz się, ile kalorii spala się podczas jazdy na rowerze? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, ile kalorii spala się na rowerze!
Jazda na rowerze – jakie przynosi korzyści?
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Jazda na rowerze, tak jak i każda inna aktywność fizyczna, jest doskonałym sposobem na to, by zachować dobrą kondycję oraz stan zdrowia. Jazda na rowerze wpływa również bardzo korzystnie na poprawę samopoczucia. Wszystko za sprawą tętna, które w trakcie jazdy zaczyna pracować szybciej. To z kolei wpływa na lepsze krążenie krwi w naszym organizmie. Dlatego też jazda na rowerze jest zdrowa dla serca. Ponadto dobrze wpływa ona również na kształtowanie sylwetki. W trakcie jazdy tym pojazdem pracują łydki, uda, pośladki oraz inne części ciała. Regularna aktywność fizyczna wpływa na zwiększenie wydolności organizmu. Dzięki temu w trakcie wykonywania codziennych czynności już tak szybko się nie męczymy. Badania dowodzą również, że rowerzyści są nie tylko silniejsi fizycznie, ale i psychicznie. Naukowcy twierdzą, że osoby lubiące jazdę rowerem, są bardziej pewne siebie oraz nie ulegają tak łatwo stresowi.
Jazda na rowerze a kalorie
Jazda na rowerze to samo zdrowie. Czynność ta przekłada się nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale również jest ona świetnym sposobem na spalenie kalorii. Zdaniem ekspertów w trakcie godzinnej przejażdżki na rowerze można stracić nawet ok. 400 kalorii! Aby stracić jeden kilogram, trzeba spalić aż 7000 kcal. W praktyce można to zrobić w ciągu tygodnia jazdy na rowerze! Wystarczy wykazać się wytrwałością, a efekty ćwiczeń będą zaskakujące. Wpłyną korzystnie nie tylko na wagę, ale również na samopoczucie. Nic dziwnego więc, że dla wielu rowerzystów jazda jednośladem stała się stylem życia.
Ile spala się kalorii, jeżdżąc na rowerze?
Aby w trakcie godzinnej jazdy na rowerze spalić wyżej wspomniane 400 kcal, należy jechać z prędkością minimum 20 km na godzinę. Oczywiście im szybciej pojazd będzie się prowadziło, tym więcej kalorii można spalić. W połączeniu z odpowiednio dobraną dietą regularna jazda przyniesie jeszcze lepsze efekty. Przed rozpoczęciem regularnej jazdy na rowerze warto również zakupić gadżety, np. smartwatch, który pomoże w mierzeniu tętna oraz ilości spalonych kalorii. Dzięki temu wsadzony w jazdę na rowerze wysiłek będzie widoczny jeszcze szybciej.
Jazda na rowerze – kiedy widoczne efekty?
Zabierając się za jazdę rowerem, nie należy zapominać o tym, by pić dużo wody oraz nie przeciążać organizmu. Warto pamiętać, że szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Dlatego zamiast wyczerpujących treningów 2-3 razy w tygodniu, lepiej będzie jeździć na rowerze wolniej, a codziennie. Ćwicząc codziennie minimum przez godzinę czasu, pierwsze zadowalające efekty jazdy można zauważyć już po tygodniu. Z czasem sylwetka staje się jeszcze bardziej smukła i wymodelowana. Tempo zachodzenia zmian jest jednak uzależnione m.in. od tego, w jakim tempie spala się kalorie. To z kolei uwarunkowane jest kilkoma innymi czynnikami.
Spalanie kalorii na rowerze – od czego zależy tempo spalania kalorii?
Na rowerze można schudnąć – i to niezależnie od tego, czy jeździ się na nim szybko, czy wolno. Jednak tempo zachodzenia zmian u jednych przebiega szybciej, podczas gdy u drugich przebiega w zawrotnym tempie. Wpływa na to m.in. nasza codzienna dieta i nawyki żywieniowe. Jeżdżąc na rowerze oraz jedząc dzień w dzień fast foody, można sprawić, że efekt przemiany nie nadejdzie nigdy. Znacznie więcej mogą osiągnąć osoby, które zadbają o to, w jaki sposób się odżywiają. Staranna i zrównoważona dieta to podstawa. Z czasem jazda na rowerze zaowocuje poprawą metabolizmu. Przyzwyczajony do jazdy na rowerze organizm, zacznie spalać kalorie szybciej. Aby to jednak osiągnąć, należy wyeliminować z codziennej diety niezdrowe pożywienie. Czy są inne sposoby na to, by przyspieszyć tempo spalania kalorii na rowerze?
Jazda pod górkę
Jazda rowerem po nachylonym do góry terenie pomaga w szybszym spaleniu kalorii. Godzina pedałowania pod górkę pochłania bowiem więcej kalorii niż godzinna jazda po terenie płaskim. Nawet jeżeli pedałowało się z prędkością przekraczającą 20 kilometrów na godzinę. Jazda po bardziej wymagającym terenie, np. szlakach górskich angażuje również do wysiłku większą ilość mięśni. Decydując się na taki trening należy jednak pamiętać o tym, że nie należy się zbytnio forsować. Wystawione na tak ciężki trening mięśnie mogą się “przepalić”.
Szybsza jazda
Wbrew pozornemu przekonaniu wielu osób, że jeżdżąc na rowerze szybciej – wcale nie da się w ten sposób spalić znacznie więcej kalorii. Dlaczego? O ile nie jest się profesjonalnym kolarzem, który ma za sobą miesiące przygotowań – fizycznie nie jest to dla wielu osób możliwe. Oczywiście można zwiększyć tempo jazdy rowerem z 20 km/h do 25 km/h, w efekcie czego zamiast 400 kcal spali się ok. 500 kcal. Dla większości osób jazda powyżej tej prędkości jest jednak dość sporym wyczynem. Należy jednak pamiętać o tym, że szybsza jazda nie pomoże w spaleniu tłuszczu. Może ona nawet i zaszkodzić. Dlaczego? Jak się okazuje, spalanie tłuszczu zachodzi dopiero po upływie 30 minut od rozpoczęcia aktywności fizycznej. Zbyt morderczy trening na rowerze może spowodować szybsze zmęczenie – zanim zacznie się spalać tłuszcz.
Jazda pod wiatr
Na temat jazdy rowerem istnieje wiele mitów. W tym przypadku jest to jednak prawda. Wszystko sprowadza się bowiem do praw fizyki, zgodnie z którymi ponad połowę energii, jaką spalamy podczas jazdy na rowerze, zużywa się na walkę z oporem stwarzanym przez powietrze. W praktyce oznacza to więc, że rowerzysta o większych rozmiarach ciała, będzie musiał stawić czoła większemu oporowi powietrza niż ten, który jest od niego mniejszy. Wpływ na to ma również pozycja, jaką kolarz zajmuje. Im bardziej jest ona aerodynamiczna, tym mniej energii osoba prowadząca rower będzie musiała zużyć na pedałowanie.
Pozostałe czynniki
Tempo spalania kalorii na rowerze jest uzależnione także od cech fizjologicznych oraz poziomu sprawności osoby, która na jednoślad wsiada. Wpływają na to również m.in. waga oraz wzrost rowerzysty. A jak prezentuje się kwestia tego pod kątem płci? Według wyników badań Desroches więcej kalorii spalają mężczyźni. W ciągu jednej godziny szybkiej jazdy na rowerze są oni w stanie spalić nawet do 500 kcal. W tym samym czasie kobieta, która będzie poruszała się na rowerze z tą samą prędkością, spali o 100 kcal mniej. Dokładna ilość spalonych na rowerze kalorii można sprawdzić np. za pomocą kalkulatora online. Wprowadzając w nie informacje o swojej wadze oraz średniej prędkości jazdy na rowerze – można uzyskać dokładną liczbę spalonych kalorii. Niektóre kalkulatory uwzględniają także inne dane, np. poziom sprawności fizycznej. Dzięki temu uzyskany wynik jest jeszcze bardziej precyzyjny.
Jazda na trenażerze a spalanie kalorii
Jeżdżąc na rowerze treningowym, można skutecznie spalić tyle samo kalorii, co w trakcie jazdy normalnym rowerem. Rowerzysta o wadze 70 kg, który będzie pędził na trenażerze z prędkością minimum 25 km/h spali mniej więcej 800 kalorii w ciągu godziny.
Jak można sprawdzić ilość spalanych na rowerze kalorii?
Pomocne okazują się tu przede wszystkim kalkulatory, o których wspomniano wyżej. Bardziej dokładnych pomiarów dostarczają elektroniczne gadżety dla rowerzystów. Ilość sprawdzonych kalorii można sprawdzać na bieżąco, w trakcie jazdy rowerem. Służą do tego m.in. aplikacje na smartfony oraz gadżety w postaci smartwatchy, zegarków z funkcjami GPS (np. marki Garmin) lub opasek na rękę. Ostatnie z nich są zwykle wyposażane w czujniki, które w bezpośredni sposób mają styczność z naszym ciałem. Dzięki temu mogą one mierzyć puls i tętno na bieżąco. Bardzo często informują również swoich posiadaczy o ilości spalonych w trakcie aktywności fizycznej kalorii. Dodatkowo są one zintegrowane z aplikacjami na smartfonach, co daje kompletny wgląd w to, ile kalorii i na jakiej trasie można spalić.
Po jakim terenie należy jeździć, żeby spalić więcej kalorii?
Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rowerem zastanawia się nad tym, czy jest jakaś droga na skróty, by spalać więcej kalorii. Można to zrobić, wybierając do jazdy rowerem teren, o urozmaiconej rzeźbie terenu. Nie chodzi jednak o to, by jazda rekreacyjna zmieniła się w kolarstwo górskie. Taka drastyczna zmiana może odebrać radość z jazdy rowerem, co może sprzyjać odczuwaniu zniechęcenia. Chodzi o to, by wybrana do jazdy rowerem trasa, miała zmienne ukształtowanie terenu. Aby spalać więcej kalorii, dobrze jest wybrać miejsca, które będą miały zarówno mnóstwo podjazdów, jak i zjazdów z górki, na których można odpocząć. Niezmiernie ważna jest pozycja, która rowerzysta obiera podczas jazdy rowerem. Im bardziej jest ona wyprostowana, tym większy opór powietrza należy pokonać. Tym samym wymaga to większej ilości kalorii, które trzeba spalić. Dobre efekty przynosi również jazda po nieutwardzonej nawierzchni. W trakcie jazdy po szutrach można spalić więcej kalorii niż podczas jazdy ścieżką dla rowerzystów. Należy także pamiętać o tym, by wybierać do jazdy miejsca, które są przyjazne dla rowerzystów. Jazda na rowerze nie musi być przecież udręką – nawet jeżeli ma się sporo kilogramów do zrzucenia.
Jazda na rowerze a efekt jo-jo
Na końcu warto również wspomnieć o efekcie jo-jo, czyli powrocie do wagi, sprzed utraty zbędnych kilogramów – i to ze zwiększoną siłą. Efekt jo-jo grozi osobom, które nadprogramowe kilogramy zrzuciły w sposób nieprzemyślany i w bardzo krótkim czasie. Brak zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej sprzyja im ku szybkiemu powrotowi do dawnej wagi. Osobom, które w celu pozbycia się kilku kilogramów wsiadły na rower – łatwiej jest wagę utrzymać. Oznacza to, że efekt jo-jo nie powinien im zagrażać. Oczywiście o ile, jazda na rowerze jest połączona ze zdrowym trybem życia i zdrowym sposobem odżywania się.