Ładuję...

Jaki wybrać rozmiar roweru? Dobierz odpowiedni rower dla siebie

08/06/2021
Jaki wybrać rozmiar roweru? Dobierz odpowiedni rower dla siebie

Planujesz kupić roweru? Zanim to robisz, dowiedz się, jak dobrać jego rozmiar. Przeczyta artykuł i poznaj sposób na to, jak wybrać idealny rower dla siebie.

Na samym początku

Zbliża się lato, a wraz z nim na zewnątrz robi się coraz lepiej. Nic więc dziwnego, że na ulicach można spotkać coraz więcej rowerzystów. Ty również zastanawiasz się nad zakupem roweru dla siebie? Zanim kupisz rower, zastanów się nad tym, jak dobrać jego rozmiar do swojej sylwetki. Dzięki temu dwukołowiec posłuży Ci na znacznie dłużej. Wpłynie to również na większy komfort w trakcie jazdy. Warto zadbać o to, by czuć się w nim jak najlepiej. Zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwania? Na dobry początek wybierz rozmiar ramy!

Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Rama roweru ma kształt dwóch trójkątów, które scalają również pozostałe elementy —  siodełko, koła, kierownicę, pedały itp. Rozmiar tej części oznacza się na dwa sposoby. Można to zrobić klasycznie za pomocą literek S, M, L lub ewentualnie za pomocą oznaczenia numerycznego. Wtedy wymiary podaje się w centymetrach. W praktyce więc rozmiar ramy, to długość rury podsiodłowej.

Długość rury podsiodłowej

Parametr ten ma istotne znaczenie na kilka innych aspektów, które związane są m.in. z: 

  • Wysokością siodełka —  zastosowanie regulowanego wspólnika jest w stanie wpłynąć na wysokość siodełka, zmniejszając ja nawet o 10-15%;
  • Odległość pomiędzy siodełkiem a pedałami;
  • Odległość pomiędzy pedałami a podłożem.

Dlaczego dobrze dobrany rozmiar ramy roweru jest ważny?

Nie da się ukryć, że sposób, w jaki dobierzemy ramę, wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy rowerem. Źle dobrana rozmiar roweru wpłynie również negatywnie na stan Twojego samopoczucia. Może to także wpłynąć na zdrowie —  powodując przykurcze mięśni oraz schorzenia kręgosłupa. Chorobom tym lepiej  jest zapobiegać, niż leczyć. Nie wspominając już o tym, że nieodpowiednio przybrana pozycja na rowerze zaczyna powodować szybsze zmęczenie oraz większą podatność na powstawanie urazów. Źle dobrany rozmiar roweru obniża komfort jazdy, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo. W rzeczywistości więc pojazd będzie stwarzał realne zagrożenie drogowe –  dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt duży rozmiar ramy jest przyczyną zmniejszenia zwrotności pojazdu w trakcie jazdy po wymagającym terenie. Za mała ramy jest z kolei częstą przyczyną wypadków na nieskomplikowanym terenie.
Porównanie rozmiaru ram roweru roweroza.pl

Jak wybrać rozmiar roweru?

Kluczem do  znalezienia odpowiedniego rozmiaru roweru jest dopasowanie jego ramy pod kątem swojego wzrostu. Decydującym kryterium jest długości przekroku, czyli nogi. Jak to zmierzyć? Wystarczy jedynie stanąć w delikatnym rozkroku. W trakcie pomiaru należy zdjąć buty. Długość przekroku będzie stanowić odległość mierzona od podłoża do krocza. Warto jednak wspomnieć o tym, że rozmiar roweru może się różnić w zależności od tego, z jakim rodzajem roweru ma się do czynienia.

Rozmiar a rodzaj roweru

Na rynku dostępne są rowery o różnym przeznaczeniu. W zależności od tego, do czego zostały stworzone, mogą się one różnić od siebie pod względem geometrii. Jakie więc rozmiar posiadają rowery miejskie, MTB lub popularne szosówki?

Rozmiar ramy w szosówce

Rama w rowerze szosowym wygląda podobnie, jak i w gravelu — jest ona stosunkowo duża. Dzięki takiej budowie można jednak zyskać znacznie większą szybkość. Rower staje się jednocześnie bardziej zwrotny. Dlatego rozmiar ramy w rowerze szosowym podaje się zwykle w centymetrach. Większość tam mierzy od 44 do 64 cm.

Rozmiar Wzrost
44 do 155 cm
49 od 155 cm do 163 cm
52 od 163 cm do 170 cm
54 od 170 cm do 175 cm
56 od 175 cm do 180 cm
58 od 180 cm do 188 cm
61 od 188 cm do 196 cm
64 do 196 cm

przykładowa tabela rozmiarów roweru szosowego

Rozmiar ramy w MTB

Ramy w rowerach MTB są mniejsze. Ich charakterystyczną cechą jest rura górna, która obniża się ku siodełku. Dzięki temu może one zapewnić rowerzyście lepszej ochrony przed urazami. W rowerach MTB geometria ramy zmienia się w zależności od tego, jaki jest ich rozmiar. Są one oznaczane w calach (od 16” do 22”) oraz za pomocą tradycyjnych oznaczeń — S, M, L.

Rozmiar ramy w rowerze miejskim

W rowerze miejskim występuje podobna rama, jak i w rowerach trekkingowych oraz crossowych. Przede wszystkim jednak ma ona być znacznie bardziej uniwersalna i wygodna. Dlatego też ramy w tych rowerach są większe niż w MTB. Z drugiej jednak strony zachowują one charakterystyczne obniżenie w górnej części rury. Rozmiary w tych rowerach podaje się na dwa sposoby: za pomocą cali oraz oznaczeń S, M, L.

Rozmiar Wzrost
XS do 156 cm
S 157 - 165 cm
M 165 - 178 cm
L 178 - 185 cm
XL 185 - 193 cm
XXL 191 - 200 cm

przykładowa tabela rozmiarów roweru mtb/crossowego/miejskiego

Rozmiar roweru dla dziecka

Kupując rower swojemu dziecku, należy zwrócić uwagę, że ich rozmiary uzależnione są wielkości koła. Jest to podstawowym kryterium rozróżnienia poszczególnych rozmiarów, które wyrażane są w calach. Najmniejsze rozmiary rowerów dla dzieci to 12". W większości są to rowery biegowe, które są ciężkie i toporne rowerki. Nie posiadają one pedałów, ani reszty układu. Często jednak są wyposażane w tylny hamulec, który jest obsługiwany przez rodzica. Modele te są dobre do nauki jazdy dla dzieci od 2. do 4 roku życia. Większe jest koło o rozmiarze 14" i z reguły pojawia się w ofercie każdego producenta rowerów dla dzieci. Modele te są odpowiednie dla dzieci już w wieku 3,5-4 lat. Wszystko zależy jednak od rozmiarów pociechy. Zdaniem wielu rodziców dzieci mogą na nich pokonywać całkiem odległości do 20 km.  Rozmiar 16" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat oraz tych, które przekroczyły już metr wysokości. W rowerach tych, najczęściej również nie ma już bocznych kółeczek, które służą dziecku do utrzymania równowagi. Pociechom powyżej 110-120 cm wzrostu (czyli z reguły 5-8 latkom). poleca się jazdę na rowerze o rozmiarze koło 20". Powyżej 8. roku życia (lub 120 cm wzrostu) dzieci powinny jeździć już na rowerach 24". Rozmiar koła dla dorosłych, czyli 26" spisze się w przypadku dzieci, które osiągnęły już przynajmniej 145 cm. W zależności od tego parametru z jazdą na kole dla dorosłych, mogą sobie poradzić nawet i 9-latki.

Proporcje ciała a rozmiar roweru

Niestety okazuje się, że wybór rozmiaru roweru musi uwzględniać nie tylko wzrost czy styl jazdy, ale również i proporcje ciała rowerzysty. Każdy kolarz posiada inną budowę ciała, co ma wpływ na wybór rozmiaru roweru. Czasami nawet najlepsza rama może nie być wygodna, jeżeli nie jest dobrana pod kątem indywidualnych preferencji. Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości co do tego, jak wybrać rozmiar roweru — skontaktuj się z naszym sklepem. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Współpracujemy z ekspertami zajmującymi się tzw. bikefittingiem, czyli sztuką dopasowania roweru do indywidualnych potrzeb jego użytkownika.
bike fitting roweroza.pl

Najważniejszy jest Twój komfort

Niezależnie od wybranego przelicznika nie podlega dyskusji, że dopasowany rozmiar ramy wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rozmiar roweru można dobrać pod kątem długości nogi lub wzrostu osoby, która będzie go użytkowała. Drugi ze sposobów sprawdza się o wiele bardziej w przypadkach, gdy proporcje ciała, np. długość nóg, mogą być nieco zaburzone. Zawsze jednak lepiej przed zakupem dokonać fizycznej przymiarki roweru. Kupując rower w sklepie internetowym, lepiej będzie się upewnić, ile dni ma się na wymianę zakupionego roweru.

Tagi