Ładuję...

Jaki rower kupić?

12/08/2021
Jaki rower kupić?

Główne pytanie, które zadaje sobie przyszły rowerzysta brzmi: "Jaki rower kupić?"

Zakup roweru spełniający wymagania użytkownika, chociaż może wydawać się zwykłym "zakupem przedmiotu", powinien być wynikiem długich analiz i należy go dobrze zaplanować. Odpowiedni wybór zależy od wielu czynników, które zaczynają się od określenia potrzeb i wymagań co do funkcji jaką jednoślad będzie pełnił w jego życiu.

Nie wszystkie rowery są takie same, nie wszystkie działają w ten sam sposób, nie każdy też nadaje się do danego rodzaju drogi.

Co to oznacza?

Każdy rower składa się z określonego materiału, kół i kierownicy, które są precyzyjnie dostosowane do rodzaju trasy; rower miejski nigdy nie będzie taki sam jak rower w góry.

Materiały tworzące współczesne rowery

Stal

Szeroko stosowana do budowy ram. Rower stalowy jest jednym z najbardziej popularnych, łatwy w zarządzaniu i naprawie oraz niedrogi.

W rowerach rodzaj stali jest podzielony na: 

  • HiTen, bardzo "elastyczny" rodzaj stali; 
  • Cromoly, stop między stalą a chromo-molibdenem, który sprawia, że struktura jest lżejsza; 
  • Thermacrom, eksperymentalna stal, która sprawia, że konstrukcja jest prawie tak lekka jak struktury w aluminium.

Glin

Najlżejszym materiałem wykorzystywanym w rowerach jest aluminium. Rower tego typu wyróżnia się wyjątkową lekkością i łatwością przewożenia ale niestety glin ma też znacznie mniejszą wytrzymałość.

Specialized allez
Rower szosowy na ramie aluminiowej.

Metallic Matrix

Rower Metallic Matrix to po prostu aluminiowy rower z warstwą ceramiczną na powierzchni, dzięki czemu pojazd jest trwalszy.

Warstwa ceramiczna nie wydaje się zmieniać lekkości aluminium, więc jeśli naprawdę chcesz lekki rower, ale o większej wytrzymałości niż aluminium, Metal Matrix może być tym, czego szukasz.

Włókno węglowe

Materiał uzyskany z żywicy. Carbon Fiber jest także używany w dziedzinie inżynierii lotniczej.

Zastosowanie tego materiału w rowerach jest dość skomplikowane, ponieważ włókno węglowe może mieć dość zmienny stopień oporu, wszystko zależy od ilości warstw materiału użytego do stworzenia ramy.

Im więcej warstw włókna węglowego, tym bardziej trwały będzie rezultat. Jednak większa ilość oznacza też wyższą cenę zakupu.

Niewątpliwą zaletą użycia tej formy materiału jest porządna, solidna i lekka konstrukcja.

Tytan

Prawdopodobnie najbardziej odporny materiał, który można znaleźć wśród składu niektórych modeli rowerów. Wyjątkowo wytrzymały i lżejszy od innych, a także nie rdzewiejący.

Do jego minusów zalicza się wysoka cena. Tytanowy rower kosztuje znacznie więcej niż ten z innych materiałów. Również jest on trudny do naprawy, ponieważ spawanie w tym przypadku nie jest możliwe.

Co jeszcze musimy wiedzieć aby kupić rower?

Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu we wszystkich krajach z wielu powodów: chęci utrzymania kondycji, poszanowania środowiska, zaoszczędzenia na kosztach transportu i uniknięcia stania w korkach.

W odpowiedzi na ten popyt wzrosła w ostatnich latach liczba producentów i sklepów sprzedających rowery. Wszystko to doprowadziło do większej dywersyfikacji marek i modeli, wraz z wprowadzeniem na rynek rowerów wszelkiego rodzaju: od najprostszych, odpowiednich do jazdy w mieście, po najbardziej rozwinięte technologicznie, idealne na górskie trasy. Chociaż ta wspaniała różnorodność umożliwia zaspokojenie potrzeb każdego miłośnika ekologicznych dwóch kółek, z drugiej strony ci, którzy dopiero podchodzą do tego świata i muszą kupić rower, nie wiedzą, w którą stronę pójść i jak zacząć wybieranie najbardziej odpowiedniego dla nich.

Jeśli jesteś taką osobą i zastanawiasz się jaki rower kupić, ten przewodnik jest dla Ciebie!

Cel i budżet

Zasadniczo istnieją dwa pytania, które należy zadać sobie, gdy przygotowujesz się do zakupu roweru:

  1. W jaki sposób będę z niego korzystać?
  2. Jaki jest mój budżet?

Czy planujesz korzystać z roweru tylko po to, aby dostać się do pracy lub poruszać się po mieście? A może chcesz w weekendy odkrywać okolicę? Czy chciałbyś zabierać rower w swoje podróże?

Ustalenie przyszłego wykorzystania roweru, pomoże Ci znaleźć najbardziej odpowiedni model. Większość z nich jest wykonana specjalnie do określonego rodzaju drogi, chociaż znajdziemy też wszechstronne modele, które są w stanie dostosować się do różnych rodzajów trasy. Są one coraz bardziej rozpowszechnione.

Po podjęciu decyzji w sprawie modelu będziesz musiał również wziąć pod uwagę swój budżet. Dziś na rynku są rowery w każdej cenie, począwszy od 600 złotych do znacznie ponad 6000. Oczywiście cena jest proporcjonalna do jakości: należy ją rozważać pod względem komfortu, akcesoriów i trwałości jednośladu. Czasami lepiej jest zainwestować większą kwotę w rower z dobrym wyposażeniem, którego jakość pozostaje niezmieniona w czasie, zamiast kupować medium ekonomiczne, które w dłuższej perspektywie wymaga częstszej konserwacji, a nawet wymiany. Unikaj kupowania rowerów w supermarketach lub domach towarowych, gdzie zwykle znajdują się tanie i słabej jakości produkty, ale udaj się do specjalistycznego sklepu.  

Kupno roweru - podstawowe modele

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerowych, ale zasadniczo są one podzielone na 6 dużych kategorii:

  • Rower górski. Jeśli lubisz wycieczki poza miasto, poruszać się wąskimi drogami i wiejskimi szlakami, do tego typu wypraw zalecany jest rower górski. Ten model charakteryzuje się płaską kierownicą, wytrzymałą i lekką konstrukcją ze sztywnym siodełkiem oraz szerokimi i dużymi kołami, które pozwalają bezpiecznie jeździć po nieutwardzonych drogach. Mocne hamulce wspornikowe i liczne, dostępne przerzutki (6 tylnych i 3 z przodu) pozwalają wygodnie stawić czoła zjazdom i podjazdom. Biorąc pod uwagę, że będziesz głównie jeździć na rowerze po drogach krajowych lub górskich, konieczne jest, aby rower górski miał koła, które szybko odepniesz oraz powinieneś posiadać przy sobie zapasową dętkę i pompkę. Przyda się też zestaw do naprawy koła, dzięki czemu będziesz mógł bezpiecznie wrócić do domu lub dotrzeć do pierwszego warsztatu dostępnego w okolicy. Bezpieczeństwo jest ważne, więc kiedy poruszasz się po stromych drogach, wskazane jest, abyś założył solidny kask, który chroni przed upadkami i wyposażył się w apteczkę pierwszej pomocy z podstawową zawartością. Jedną z zalet zakupu roweru górskiego jest jego wszechstronność: ten typ z odpowiednimi modyfikacjami, może być również używany w mieście; wystarczy zaopatrzyć go we wszystkie akcesoria przewidziane w kodeksie drogowym, a mianowicie odblaski na pedałach, przednie i tylne światła oraz dzwonek.

Rower górski MarinRower górski Marin

  • Rower miejski. Jest to najbardziej odpowiedni pojazd dla tych, którzy podróżują na krótkich dystansach i tych, którzy poruszają się po mieście. Charakteryzuje się solidną ramą i miękkim, lekko sprężystym siodełkiem. Typowa jest podniesiona kierownica pozwalająca na pedałowanie przy zachowaniu pozycji pionowej. Jako rower przeznaczony dla tych, którzy poruszają się po mieście, rower miejski posiada światła, dzwonek i odblaski; są one zazwyczaj także wyposażone w inne elementy, które zwiększają ich komfort, takie jak błotniki i skrzynie korbowe, tylny stojak, przedni kosz i sztaluga. To dlatego, że rower miejski jest często wybierany przez osoby, które wybierają się nim na zakupy i potrzebują przewozić torby. Główna jego wada to fakt, że nie jest wszechstronny: bardzo trudno jest go używać na wycieczkach lub długich trasach poza miastem. Znaczna waga konstrukcji i brak możliwości dopasowania roweru do innego terenu sprawiają, że wycieczka, zwłaszcza na pochyłych lub nieutwardzonych drogach bywa męcząca i skomplikowana.
  • Rowery turystyczne lub rowery hybrydowe. Wraz ze wzrostem liczby podróżnych wybierających jazdę na rowerze jako środek transportu na krótkie lub długie podróże, narodziły się rowery turystyczne. Rowery hybrydowe są w ten sposób definiowane właśnie dlatego, że łączą w sobie komfort roweru miejskiego z funkcjonalnością kolarstwa górskiego. Ich zaletą jest możliwość korzystania z nich zarówno na drogach gruntowych i pochyłych, jak i w mieście. Konstrukcja może być lekka lub bardziej wytrzymała w zależności od użytego materiału, ale zwykle modele te mają średnie koła i hamulce wspornikowe, które zapewniają doskonałe blokowanie kół zjazdowych i szereg przerzutek (co najmniej 6 tylnych i dwie przednie) ułatwiających podjazdy pod górę. Podobnie jak w przypadku rowerów górskich, koła powinny dać się łatwo odczepić, a rowerzysta musi wyposażyć się w zestaw naprawczy w przypadku problemów poza miastem. Modele te są zwykle wyposażone w sztalugę i przednie oraz tylne światła, aby móc też poruszać się nimi po mieście. Ten typ można łatwo dostosować do dłuższych i bardziej wymagających podróży, dodając kilka akcesoriów, takich jak stojaki do mocowania toreb, przyczepka, którą można podłączyć do tylnego koła, drugi stojak, który pozwala na większą stabilność, gdy rower przenosi duże obciążenie. Następnie można rozważyć dodanie małej torby przymocowanej do kierownicy, w której będzie możliwość przechowywania dokumentów i mapy. Ci, którzy chcą, mogą wymienić kierownicę turystyczną na wyścigową.

Rower miejski UnibikeRower miejski Unibike. Zobacz rowery turystyczne 

  • Rower wyścigowy
  • Rowery wyścigowe są przeznaczone do wyścigów szosowych i należą do ulubieńców sportowców. Ich lekkość i aerodynamika pozwalają osiągnąć wysokie prędkości, ale nie nadają się do podróżowania, ponieważ ich struktura nie pozwala na dodawanie stojaków, a rodzaj kierownicy i sztywnej ramy z pewnością nie oferują dużego komfortu podczas długiej jazdy. Bardzo cienkie koła również nie są zbyt stabilne podczas korzystania z nieutwardzonych dróg.
  • Składane rowery. Ten rodzaj roweru został stworzony, aby zaspokoić potrzeby tych, którzy mieszkają na małej przestrzeni lub osób na przemian korzystających ze swojego roweru z innymi środkami transportu. Składaki są bardzo wygodne, gdy musisz podróżować pociągiem, autobusem lub samolotem - łatwość demontażu i ponownego montażu sprawia, że są bardzo praktyczne jeśli chodzi o oszczędność miejsca. Komfort ten kontrastuje jednak z większą powolnością ze względu na małe koła i mniejszą wytrzymałością.
  • Rowery elektryczne. Dla użytkowników mających problemy natury fizycznej i nie mogących jeździć długo lub potrzebujących wsparcia przy trasach pod górę, rowery elektryczne mogą być idealnym rozwiązaniem. W ten sposób można pedałować i skorzystać z podparcia silnika, gdy jest się zmęczonym.

Ebike
Silnik Bosh w elektrycznym rowerze.

Przy zakupie roweru zwróć uwagę na jego wielkość

Podobnie gdy trzeba wybrać rozmiar ubrania, również przy zakupie roweru trzeba zwrócić uwagę na rozmiar. Ramy rowerowe są wykonane w różnych wielkościach, aby dostosować je do długości nóg pedałującego. Zbyt mały rower nie pozwala na komfortową jazdę, a rower, który jest zbyt wysoki i duży, staje się trudny do zarządzania i może stać się nawet niebezpieczny. Aby sprzęt był odpowiedni dla twojego ciała, musisz być w stanie oprzeć stopy na ziemi, siedząc na siodełku. Kiedy zatrzymasz się i staniesz, pomiędzy ciałem a rowerem musi być kilka centymetrów odległości. Należy również zwrócić uwagę na odległość między siodełkiem a pedałem. Pedał w dolnej części powinien znajdować się jak najbliżej podłoża przy prawie prostym kolanie rowerzysty - wtedy odległość między siodełkiem a nim jest właściwa. Jeśli nie jest, sprawdź możliwość regulacji siodełka, podnosząc lub opuszczając je. 

Oprócz odpowiedniej wysokości, konieczne jest dokładne oszacowanie długości roweru: jeśli między siodełkiem a kierownicą jest ona zbyt mała lub zbyt duża, skutkuje to niewygodną pozycja podczas jazdy i po ukończeniu trasy pojawią się bóle szyi i pleców.

 

Tagi