Koła rowerowe MTB

Solidna budowa i możliwości terenowe - koła do roweru MTB

Nierówności i pojawiające się na trasie przeszkody wystawiają koła do roweru MTB na liczne próby. Im agresywniejszy styl jazdy i wzrastająca trudność szlaków, tym ważniejsza jest ich wytrzymałość, wynikająca z zastosowanych materiałów i konstrukcji. Ponadto lekkie koła MTB stosowane w wyścigowych rowerach muszą pozwalać na wydajną jazdę. Kolejne wyzwania, przed jakimi stają koła do roweru MTB wymuszają stosowanie w nich coraz to nowszych rozwiązań.

Jaki rozmiar koła do MTB?

Koła do MTB dostępne są w trzech standardach: 26, 27,5 i 29”. Dotyczą one przybliżonej średnicy zewnętrznej założonej na kole opony. Każdy z nich ma inną średnicę obręczy. Najmniejszy 26” był szeroko wykorzystywany w starszych rowerach, a dzisiaj można go spotkać głównie w modelach młodzieżowych. Koło rowerowe MTB 29” to natomiast najpopularniejszy dziś standard w nowoczesnych maszynach. Stosowanie większych obręczy ma ogólny wpływ na jakość jazdy przez lepsze utrzymywanie przez nie prędkości, czy łatwiejsze przetaczanie się koła przez mniejsze nierówności.

Pomimo wyraźnie większych wymiarów z powodzeniem są stosowane w większości rozmiarów rowerów dla dorosłych, oprócz tych najmniejszych. Dlatego osoby o wzroście już nawet w okolicach 165 cm mogą w pełni korzystać z ich zalet. Mniejsze obręcze 27,5” mogą się natomiast pochwalić większą zwrotnością, co przemawia też do osób nastawionych na bardziej “zabawową” jazdę, czy wykorzystanie roweru do skoków i wykonywania ewolucji.

Oczywiście ważne jest, aby koła do MTB były dopasowane wielkością do danego roweru. Założenie modelu o większym rozmiarze może nie być możliwe, ze względu na ilość dostępnego miejsca w ramie. Czasem stosuje się też mieszankę rozmiarów - tzw. mullet, z większym kołem z przodu niż z tyłu. W górskich rowerach dziecięcych i młodzieżowych koła przyjmują też średnice 24, albo 20”.

Co brać pod uwagę wybierając koła MTB:

Pomijając średnicę obręczy koła MTB będą różnić się między sobą wymiarami jak: szerokość obręczy, jej głębokość, czy szerokość piasty. Obecnie panuje trend stosowania szerszych obręczy, które mają umożliwiać czerpanie większych zalet, wynikających ze stosowania równie coraz szerszego ogumienia. Jeśli chodzi o wymiar piasty, to wszystkie dobre koła MTB dzisiaj wykonane są w standardzie Boost o osi 15x110 mm z przodu i 12x148 mm z tyłu (sztywne osie). Zwiększona szerokość ma podnosić sztywność boczną koła, co jest widoczne szczególnie w popularnych 29-nerach. Dostępne są też opcje 15x100 i 12x142 mm (sztywne osie), albo 9x100 i 9x135 mm w wersji QR. Te wymiary muszą być w pełni zgodne z rowerem, aby można było je założyć. Koła do rowerów górskich w większości wykorzystują hamulce tarczowe, które wymagają miejsca montażowego do przykręcenia tarczy do piasty.

Natomiast do stosowania hamulców v-brake konieczny jest wybór modelu wyposażonego w obręcz z powierzchnią ścierną. Warto zwrócić uwagę na standard mocowania tarczy, podobnie jak standard bębenka, które umożliwią dopasowanie osprzętu. Materiał i budowa koła MTB mają duży wpływ na jego wytrzymałość i charakterystykę. Wzmacniane, aluminiowe obręcze będą solidne i sprostają wielu trudnym kilometrom. Najlepsze modele wykonane są natomiast z włókna węglowego. Koła karbonowe MTB mogą pochwalić się niską masą i wysoką sztywnością.

Takie parametry docenią zwłaszcza rowerzyści stawiający na wyniki w sporcie. W rowerach górskich, które mają różne odmiany warto też dobrać zestaw kół wedle zastosowania. Super lekkie modele będą doskonałe na wyścigi, gdzie liczy się każda sekunda, natomiast do ciężkiego traktowania na górskich szlakach lepiej postawić na solidniejszy komplet, w którym nie oszczędzano na wytrzymałości w pogoni za niską masą.

Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
 1. TANIEJ Kup na raty
  Koło Przód Black WH-MT500 29 Cali QR
  329,00 zł 413,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 413,00 zł
  Darmowa dostawa
 2. TANIEJ Kup na raty
  Koło przednie Shimano WH-M8100-B-29 15x110
  603,62 zł 1 111,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 603,62 zł
  Darmowa dostawa
 3. TANIEJ Kup na raty
  Koło tylne Shimano WH-M8100-B-29 12x148
  742,55 zł 1 186,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 742,55 zł
  Darmowa dostawa
 4. TANIEJ Kup na raty
  Koło przednie Shimano XT WH-M8000 29 cali pod oś 15mm
  702,90 zł 781,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 717,55 zł
  Darmowa dostawa
 5. TANIEJ
  Koło przednie Saks stożek piasta Quando Koło przednie Saks stożek piasta Quando
  92,00 zł 78,20 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 92,00 zł
 6. Kup na RATY 0%
  Koło MTB tylne Kross Aluminium Koło MTB tylne Kross Aluminium
 7. Kup na RATY 0%
  Koło tylne Kross Wolnobieg Disc
 8. Kup na RATY 0%
  Koło przednie Saks stożek tarcza
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę