Ładuję...

Rowery Specialized...
Specialized Bicycle Components, bardziej znany jako Specialized – amerykański producent rowerów i akcesoriów rowerowych z siedzibą w Morgan Hill w Kalifornia.
Firmę założył Mike Sinyard w 1974. Obecnie jest to jeden z największych producentów rowerów, obok Trek Bicycle Corporation i tajwańskiego Giant Manufacturing.
W 1981 Specialized jako pierwsza na świecie zainicjowała na dużą skalę produkcję rowerów górskich, których pierwszy model nazwała Stumpjumper. W ostatnich latach
wielu zawodników używa rowerów marki Specialized w północnoamerykańskich i europejskich wyścigach kolarskich. 

Historia marki Specialized
Specialized czyli Spcieliazed Bicycle Components to amerykański producent rowerów wszystkich typów. Siedziba firmy znajduje się w kalifornijskim miasteczku Morgan Hill w Stanach Zjednoczonych. Historia jednego z największych producentów rowerów na świecie zaczyna się w 1974 roku kiedy to Mike Sinyard, miłośnik kolarstwa, sprzedaje swojego Volkwagena Bus'a za 1500$ aby sfinansować wycieczkę rowerową po Europie. Podczas pobytu na starym kontynencie dostrzega szeroki asortyment ciekawych części rowerowych marki Cinelli - do stanów wraca z kompletem chwytów i kierownicą rowerową. Sinyard rozpoczyna import części rowerowych z Europy do USA, a w 1976 roku wkracza na ścieżkę producencką. Pierwszym komponentem z logo Specialized jest opona rowerowa Touuring Tyre. W 1981 roku firma zaskakuje rowerzystów pierwszymi dwoma modelami rowerów, sportowy model Sequoia oraz szosowy rower Allez. Tim Neenan odpowiedzialny za projekt pierwszych dwóch modeli, miał również ogromny wpływ na powstanie pierwszego roweru górskiego Specialized Stumpjumper produkowanego masowo, w wersji hardtail (w oparciu o wczesne projekty Tom'a Ritchey'a). W tej chwili takiego Stumpjumper'a możecie obejrzeć w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Specialized stale rozwijajać technologie produkcji rowerów oraz obróbki i formowania materiałów w 1989 roku przedstawił swój pierwszy szerokodostępny rower górski z włókna węglowego - Specilized Epic. We wczesnych latach dziewięćdzisiątych powstała marka rowerów miejski Globe, lecz w 2009 roku rowery miejski, trekkingowe i stylowe zaczęły ponownie powstawać pod sztandarem Specialized. W 1994 roku nastąpił kolejny przełom w historii marki - ba! - w historii kolarstwa górskiego! Narodził się S-Works Stumpjumper FSR czyli rower górski z pełną amortyzacją, którego zawieszenie działało w oparciu o ogniwo Horst'a. Lata hossy dodały odwagi zarządzającym Specem w efekcie czego powstała marka Full Force. Były to głównie rowery górskie a oferta hurtowa kierowana do sklepów ogólnosportowych oraz sieciówek typu Costco rozgniewała niektórych dilerów Specialized. Po analizie swoich kroków, Specialized wycofał się ze współpracy z marketami i ogólnie wycofał markę
Full Force ze sprzedaży, przepraszając jednocześnie partnerów. W 1996 roku marka odnotowała 30% spadek sprzedaży rowerów, który zmotywował ją do podnoszenia jakości, polepszania współpracy z dilerami oraz częstszych akcji promocyjnych i sponsorskich. W 2010 firma była dostawcą specjalistycznych rowerów dla Team Saxo Bank i Team Astana w UCI ProTour oraz Team HTC-Columbia Sigma Sport-Specialized. Między innymi jeździł na nich Alberto Contador oraz trzykrotny mistrz świata w zjeździe w dół Sam Hill. W 2014 roku w Ponferradzie Michał Kwiatkowski na rowerze marki Specialized zdobył Mistrzostwo Świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego.2001 to rok zmian. Tajwański moloch Merida Bikes wykupiła 49% akcji Specialiezed'a za ponad 30 milonów USD. Mike Sinyard pozostał właścicielem większościowego pakietu akcji oraz dyrektorem generalnym firmy. W 2012 roku firma przeprowadziła akcję serwisową polegającą na wymianie/naprawie uszkodzonych widelców w 12 000 rowerów, w modelach Globe Elite, Globe Sport, Globe Sport Disc, Globe Centrum Comp, Globe Centrum Elite, Globe City 6, Globe Vienna 3, Globe Vienna 3 Disc, Globe Vienna 4, Globe Vienna Deluxe 3, Globe Vienna Deluxe 4, Globe Vienna Deluxe 5 i Globe Vienna Deluxe 6. Od 2016 roku Specialized jest jedną z trzech największych firm rowerowych w Stanach Zjadnoczonych. 


Aktualna oferta rowerów Specialized:

- rowery górskie
- rowery szosowe
- rowery trekkingowe
- rowery miejskie
- rowery elektryczne
- rowery zjazdowe i enduro


Najpopularniejsze modele rowerów Specialized:

- rowery górskie Specialized Rockhopper Expert
- rower crossowy Specialized Crosstrail Elite Carbon
- rower szosowy Specialized Tarmac SL 4
- damski rower szosowy Specialized Dolce Elite
- rower górski Specialized Epic

Ciekawostki o firmie Specialized
Marka Specialized słynie z agresywnej ochrony swoich znaków towarowych. Wchodziła w spór z:
- RockShox - za nazwę firmy nazbyt zbliżoną do nazy modelu Rockhopper
- Mountain Cycle - za nazwanie jednego z modeli "Stump Town", zdaniem Speca zbyt podobnej do ichniego Stumpjumper'a
- Epic Designs - za nazwę firmy identyczną z linią rowerów górskich Specialized Epic
- Robby Gordon'em - za stworzenie napoju energetycznego Speed Energy, którego logo było zbliżone do logo Speca (sami oceńcie czy było :))

- Epic Wheel Works - firma musiała zmienić nazwę - powód chyba oczywisty :)
- Volagi - Spec pozwał dwóch swoich BYŁYCH pracowników za stworzenie marki rowerowej - otrzymał 1$ (słownie jeden) dolar odszkodowania (wydał 2,5 mln dolarów na proces)
- Neil Pryde - Spec wymusił zmianę nazwy modelu Alize produkowanego przez Neil Pryde

Filmowe prezentacje rowerów Specialized z oferty naszego sklepu internetowego:

1. Rower górski Specialized Rockhopper Comp z kolekcji 20172. Rower górski Specialized Rockhopper Epxert z kolekcji 2017

3. Rower szosowy Specialized Allez E5 Elite z kolekcji 2017 - limitowana edycja w malowaniu Peter Sagan