Ładuję...

Okulary rowerowe - Jakie wybrać?

17/06/2022
Okulary rowerowe - Jakie wybrać?

Okulary to jeden z najważniejszych elementów kolarskiej odzieży. W trakcie jazdy chronią cię nie tylko przed wiatrem i owadami, ale też filtrują szkodliwe promieniowanie UV, którego nadmiar może mieć negatywne skutki dla oka. Najwyższe modele czołowych producentów są w stanie wytrzymać uderzenia, które w przypadku braku okularów na nosie mogłyby doprowadzić do kalectwa. Nie ma znaczenia, czy jeździsz amatorsko, czy masz ambicje sportowe-na okularach się nie oszczędza.

Kupie ładne chińskie, będę mieć pięknego Instagrama.

Przeszukując Internet bez większej trudności znajdziesz wzory okularów łudząco podobne do takich topowych modeli jak Oakley Radar, Oakley Racing Jacket i innych, które można zobaczyć na nosie zawodników World Tour. 50 zł za szałowo wyglądające okulary? Brzmi jak plan, prawda?

NIEPRAWDA

Szkła użyte w najtańszych okularach nie tylko pozbawione są niezbędnych filtrów, które zapewnią Ci ochronę gałki ocznej przed promieniowaniem UV, lecz także wykonane są najczęściej z taniego plastiku, który pęka przy najbliższej okazji. Wszystko jest fajnie, dopóki jedziesz sobie i cykasz fotki na Instagram, jednak sprawy mogą się nieco skomplikować, gdy Twój trening wymknie się spod kontroli, a te drobinki plastiku po upadku trafią do Twojego oka. Wiesz już, o co chodzi, prawda?

Szkła fotochromatyczne, czy warto dopłacić?

To specjalny typ szkieł, które samodzielnie dopasowują przyciemnienie do tego, jak bardzo ostre jest światło na zewnątrz. To najlepszy typ szkła jeśli jesteś osobą, która ma potrzebę szczególnej ochrony gałki ocznej przed działaniem promieniowania UV. Gdy nałożysz je w pomieszczeniu, będą niemal idealnie przezroczyste, natomiast jakiekolwiek źródło światła aktywuje tryb pośredni, dający przyciemnienie, ostatnim etapem jest etap pełnej absorpcji, który zmienia szkła w klasyczne okulary przeciwsłoneczne. To świetny wybór dla każdego kolarza, który jeździ w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych i szuka wygody w tym zakresie.

Z polaryzacją, czy bez?

Filtr polaryzacyjny w szkłach redukuje odblaski i zwiększa przejrzystość widzenia. Poprawia komfort użytkowania okularów i redukuje zmęczenie wzroku zwłaszcza w gorszych warunkach pogodowych. Okulary z polaryzacją są niezastąpione, gdy jedziesz w warunkach dużego nasłonecznienia, gdzie Twoje oczy mogą być narażone na nadmiar blasków i odbić światła, które powodują dyskomfort. Ich wadą jest to, że utrudniają możliwość korzystania z wyświetlaczy LCD. Dla osób, które powinny chronić oczy przed UVA i UVB polaryzacja jest koniecznością, gdyż odcina całkowicie to promieniowanie. Czy warto mieć polaryzacje w okularach? W większości przypadków tak.

Półka premium-Oakley i Rudy Project.

Rudy Project projektuje okulary już od 1985 roku i z pewnością jeśli jesteś fanem kolarstwa, to ta marka rzuciła Ci się kiedyś w oczy. Charakterystyczne logo można spotkać na kaskach, a ich okulary nieraz wyróżniają się jaskrawymi kolorami i świetnym wzornictwem. Zdecydowanie trudno przejść obok nich obojętnie. W akcesoria tej firmy wyposażona jest między innymi ekipa World Tour Bahrain-Mclaren.

Rudy Project Cutline White Gloss - ImpactX Photochromic 2 Rudy Project Cutline White Gloss - ImpactX Photochromic 2 

Ważące zaledwie 36 gram, są niemal niewyczuwalne w trakcie jazdy. Szerokie szkła dają Ci niczym niezaburzone pole widzenia i doskonałą ochronę. System specjalnych zderzaków (góra i dół) dodatkowo osłania twarz przed obrażeniami w chwili wypadku. Zastosowanie szkieł fotochromatycznych pozwala na używanie ich właściwie w każdych warunkach. Do wyboru są cztery powłoki kolorystyczne, od delikatnego brązu, po „laserowy róż”. Te okulary to po prostu najwyższa liga jeśli chodzi o styl i funkcjonalność. Specjalne kanały wentylacyjne zapewniają chłodzenie na najwyższym poziomie za każdym razem, gdy jest gorąco albo wkręcisz się na najwyższe poziomy swojego tętna. Nie są najtańsze w tym zestawieniu, ale zdecydowanie warte są swojej ceny i posłużą Ci kilka dobrych sezonów. Szkła oczywiście są  wymienialne, tak samo jak nosek i zauszniki.

Rudy Project Defender-Impact Photochromic 2Rudy Project Defender-Impact Photochromic 2

Okulary, które w swoim projekcie zawierają

30 lat charakterystycznego wzornictwa tej marki. Z daleka widać, że jest to jeden z modeli Rudy Project. Mają po prostu wyjątkowy i niebanalny design. Szerokie pole widzenia i system wentylacji PowerFlow sprawiają, że to jedne z wygodniejszych okularów, jakie są na rynku. Fotochromatyczna technologia pozwala na użycie ich w każdych warunkach pogodowych bez konieczności wymiany szkieł.

Oakley

Modele tego producenta są bardzo popularne wśród kolarzy World Tour. Większość kolarskich modeli to już niemal klasyka, która z roku na rok poddawana jest niewielkim modyfikacjom. Plusem tej marki jest to, że w Oakley’ach nie da się wyglądać źle. Ich styl i dopasowanie do twarzy to coś, o sprawia, że masz +10 do stylówy w każdych warunkach.

  Oakley Radar Polished Black

Oakley Radar Polished Black

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli w gamie tego producenta. Produkowane od lat „Radary” ulegają niewielkim zmianom w kolejnych sezonach, a ich wzór stał się na tyle uniwersalny, że naprawdę trudno jest źle w nich wyglądać. Duży wybór szkieł, dobra wentylacja i fantastyczna wytrzymałość. Oakley Radar to dobry i sprawdzony wybór. Tutaj w wariancie z polaryzacją niezbędną, zwłaszcza gdy chcesz ich używać nie tylko na rowerze.

Oakley Racing Jacket Oakley Racing Jacket 

Niemal tak samo rozpoznawalne jak kultowe Oakley Radar, Racing Jacket dają Ci świetną ochronę oka i fantastyczny wygląd. Znakiem rozpoznawczym Oakley jest duża możliwość personalizacji wariantów kolorystycznych, a ich szkła wytrzymują nawet strzał z pistoletu. Ich wzór jest na tyle uniwersalny, że można ich śmiało używać nie tylko w trakcie jazdy rowerem. Oakley Jawbreaker Oakley Jawbreaker 

To przykład okularów, które w żaden sposób nie ograniczają Twojego pola widzenia. Doskonała widoczność i świetna ochrona oczu to coś, co je wyróżnia. W wersji seledynowej przyciągają wzrok jak nic innego, a duża kolorowa powłoka na szkłach sprawia, że wyglądasz w nich jak PRO. Kanały wentylacyjne zapobiegają nadmiernemu poceniu twarzy, nawet gdy tętno krąży w okolicach Twojej wartości maksymalnej. Wybór wariantów kolorystycznych zadowoli każdego, kto zwraca uwagę na estetykę.

Oakley Radar EV Path 

„Radary” w wersji biało-niebieskiej z pięknym szkłem pokrytym lustrzanką. Jest to wariant bez fotochromu i polaryzacji, dający podstawową ochronę Oakley. Rozsądnie wycenione jak na właściwości, które dają i z pewnością posłużą Ci kilka sezonów. W porównaniu do wersji ze szkłami G30 kanały wentylacyjne zostały nieco zmniejszone co jednak nie przeszkadza zawodnikom Pro-Tour używać ich na szeroką skalę. Bardzo uniwersalny wzór i przepiękne odbicie w powłoce zewnętrznej sprawia, że to jeden z popularniejszych modeli tego producenta. Dodatkowo ten konkretny zestaw kolorów pasuje do większości ciuchów bez większych kombinacji, więc z automatu wyglądasz jak profesjonalista.

Koo Spectro 

Mniej popularne niż poprzednie modele jednak zdecydowanie warte uwagi Koo Spectro, są modelem typowo rowerowym. Szerokie szkła stworzone zostały przez Zeiss, markę, która słynie z optyki w aparatach fotograficznych. Doskonała ochrona oka przed obrażeniami w trakcie wypadku i niebanalny agresywny styl. Jeśli masz duszę Petera Sagana i czujesz, że każdy musi wiedzieć, że to właśnie TY jedziesz, to zdecydowanie warto skierować swój wzrok w kierunku tego modelu.

Półka średnia, która nadal oferuje dużo.

W tym przedziale cenowym pojawiają się już inni producenci niż Oakley i Rudy Project. Trzeba także mieć świadomość, że poziom ochrony oka, mimo że nadal wysoki to jednak nie jest tak dobry jak w okularach z najwyższej półki.

Rudy Project Deltabeat Mandarin Matte 

To model, który łączy wyrazisty design tego producenta z wysokim poziomem ochrony. Jeśli szukasz dobrej klasy okularów i nie chcesz wydawać na nie majątku, to Rudy Project Deltabeat w kategorii jakość/cena stoją bardzo wysoko. Zaawansowana technologia optyczna daje Ci świetne widzenie, redukuje odblaski i chroni oczy. Regulowany nosek ErgoNose, antypoślizgowe zauszniki i system wentylacji PowerFlow to dodatki, które sprawiają, że tych okularów po prostu przyjemnie się używa. Design? Jak przystało na Rudy Project, wyglądają po prostu świetnie i czuć w nich włoskie geny tej marki!

 

Rudy Project Stratofly Carbonium

Stratofly to klasyka niemal na takim samym poziomie jak model Radar od Oakley. Ich bardzo uniwersalny kształt sprawia, że niemal każdy będzie wyglądał w nich dobrze. Ochrona oka i jakość stoją tutaj na najwyższym poziomie, a ten konkretny model jest jednym z rozsądniejszych cenowo  wyborów jeśli szukasz okularów z technologią fotochromatyczną. Nosek i zauszniki są regulowane. Minusem dla niektórych może być brak wentylacji, którą spotkać można w wyższych modelach.

Rudy Project PropulseRudy Project Propulse

Świetnie dopasowane, wyposażone w system szybkiej zmiany szkieł Rudy Project Propulse są ciekawą propozycją dla kogoś, kto szuka okularów, w których będzie dobrze wyglądać i zapewni ochronę swoich oczu. Klasyczny kształt i soczewki wyposażone w system wentylacji dają Ci bardzo wygodne okulary, w których jazda jest czystą przyjemnością. Jak przystało na Rudy Project-nie da się w nich wyglądać źle.




Cena ma znaczenie. Poznaj dobre okulary bez konieczności wydawania majątku.


Endura Shumba II (Photochromic)Endura Shumba II (Photochromic)

To jedne z najtańszych okularów fotochromatycznych na rynku, które mają sens. Powłoka antyfog i szerokie szkła z niezłą optyką sprawiają, że to świetne okulary do jazdy codziennej. W zestawie znajdziesz dodatkowo dwie inne pary szkieł, które można szybko wymienić, przezroczyste i brązowe o zastosowaniu ogólnym. Niezły wybór jeśli nie chcesz wydawać na okulary majątku. 


Endura Gabbro IIEndura Gabbro II

Nawiązujące swoim designem nieco do zyskujących na popularności w ostatnim czasie okularów POC, Endura Gabbro II świetnie chronią przed wiatrem i jak na okulary za 199 zł prezentują się znakomicie. Soczewki są wentylowane, a ich zewnętrzna powłoka przepięknie odbija to, co jest na zewnątrz. Regulowany nosek i gumowane zauszniki dają dobry komfort użytkowy. Spokojnie możesz po nie sięgać jeśli szukasz okularów treningowych do jazdy codziennej, które wyglądają dobrze.






Na rynku jest tak szeroki wybór i przekrój modeli, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj, że dobrej klasy okulary to inwestycja na kilka sezonów, a przy wyborze swojej pary wygląd nie jest jedynym kryterium, które trzeba brać pod uwagę.

Tagi