Jakie marki rowerów funkcjonują na rynku?

08/07/2022
Jakie marki rowerów funkcjonują na rynku?

Z markami rowerowymi jest podobnie jak z markami samochodów-za prestiż trzeba dopłacić. Czy to ma sens, skoro większość rowerów składana jest z tych samych komponentów i prezentuje podobne możliwości podczas jazdy? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, zapraszamy na tekst o markach rowerów, które znajdziesz na rynku.

I am Specialized.

Spec jest z nami na rynku od 1974 roku, a przełomowym modelem tej firmy był Specialized Stumpjumper zaprezentowany w 1981 roku.
Model ten z resztą produkowany jest do dziś i wyznacza trendy w projektowaniu maszyn do XC. Na rynku dostępne są różne jego warianty, a przykładowy Stumpjumper Pro z 2022 roku, to sprzęt wybitny w kategorii rowerów górskich. Nic w tym dziwnego, lata doświadczeń projektowych i współpracy z zawodnikami z XC muszą owocować podnoszeniem poprzeczki z roku na rok i trzeba powiedzieć, że Spec robi to dobrze.
Wyrazem tego, że produkty te powstają spod ręki prawdziwych pasjonatów, jest duży nacisk kładziony na ergonomię użytkowania, wysoką jakość i geometrię, która nie tylko wyciśnie z Ciebie 110% wydajności, lecz także będzie na tyle komfortowa, by tą wydajnością cieszyć się na naprawdę wymagających trasach.

Rowery z logiem Specialized wielokrotnie pomagały zawodnikom różnych dyscyplin sięgać po najwyższe stopnie podium.

Absolutnym fenomenem tej marki jest odłam S-Works, można powiedzieć, że to zbrojne ramie Specialized stworzone w jednym celu-by przekraczać kolejne granice. S-Works dla Specialized jest tym, czym Brabus jest dla Mercedesa lub seria M dla całej marki BMW, te sprzęty po prostu są najlepsze w swojej kategorii, a za ich sukcesami stoi sztab naukowców i setki godzin spędzone w centrach rozwojowych. 

Rowery szosowe Specialized wielokrotnie stawały na najwyższych stopniach podium i dawały zawodnikom przewagę nad rywalami. W przeszłości jeździli na nich Michał Kwiatkowski, czy Alberto Contador. Dziś z charakerystycznym „S” jeździ Peter Sagan i Rafał Majka w teamie Bora-Handsgrohe, czy też kolarze ekipy Quick-Step.

Wśród produktów Specialized z łatwością znajdziesz świetnie dopracowane E-bike. Producent ten razem z Giant’em przoduje w rozwoju tej technologii, a kolejne roczniki modelowe podnoszą poprzeczkę dla konkurencji w dziedzinie wydajności energetycznej i frajdy z jazdy.

Minusem dla niektórych użytkowników przy wyborze tej marki może być cena. Specialized nie należy do najtańszych, ale trzeba przyznać, że nawet najniższe modele są porządnie skonfigurowane, a dbałość o szczegóły jest na najwyższym poziomie. Kupując speca, po prostu wiesz, że bierzesz rower klasy premium, który posłuży długo.

KROSS-polski gigant rowerowy.

Jak sami o sobie piszą „misją Kross jest łączenie rowerów z ludźmi”. Trudno się tutaj nie zgodzić, bo jest to marka, która całkiem skutecznie radzi sobie z rowerowymi gigantami i stanowi bardzo dobrą propozycję jeśli ktoś szuka perfekcyjnego balansu czynników jakość/cena. Jest w stanie zaoferować rowery wysokiej jakości, wyceniając je przy tym bardzo korzystnie. Główna fabryka ma siedzibę w Pszasnyszu, a dział badań i rozwoju sprawia, że z roku na rok poziom tych rowerów zdecydowanie rośnie.

Punktem zwrotnym w rozwoju tej marki była oczywiście wspaniała kariera Mai Włoszczowskiej, która w ramach Kross Racing Team i Reprezentacji Polski w XC odniosła spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej w ramach Pucharu Świata i Igrzysk Olimpijskich w RIO na rowerach tej marki.

W pierwszej kolejności przy projektowaniu Kross stawia sobie za cel stworzenie roweru, który odda to co jest najważniejsze w trakcie jazdy-wolność, radość i prawdziwą pasję. Szereg rozwiązań wspierających klienta zarówno przy zakupie, jak i po sprawia, że obok polskiego giganta rowerowego nie można przejść obojętnie, a nieraz nawet okaże się, że jest lepszym wyborem niż rowery producentów z zachodu.

Z ciekawszych technologii, jakimi dysponuje Kross, koniecznie trzeba wymienić RVS-Revo Virtual Suspension, czyli system zawieszenia w rowerach MTB, zapobiegający bujaniu w trakcie pedałowania i zapewniający świetną przyczepność w trakcie jazdy. Znajdziesz go między innymi w modelu Kross Earth.

Szereg dopracowanych modeli i dobra wycena sprawiają, że Kross ma ofertę dostępną dla każdego. Dla przykładu bardzo zwinny i wydajny rower elektryczny Kross Level Boost 2.0 wyceniony jest na kwotę nieco poniżej 13 999 zł, która wcale nie daje dużego wyboru wśród e-bike zachodnich producentów. Podobnie to wygląda w przypadku modeli bez wspomagania.

Polygon-nowość na polskim rynku.

Polygon to nowa marka na polskim rynku, która z powodzeniem rozpycha się w średniej półce cenowej. Ich rowery to przede wszystkim dobry stosunek jakość/cena. Od ponad 25 lat tworzą rowery i stale inwestują w rozwój, a każdego roku pod ich logiem pojawia się coraz więcej interesujących modeli. Jako jedni z nielicznych nadzorują proces produkcji rowerów od początku do końca, a posiadanie własnego centrum rozwojowego i fabryki daje im przewagę w cenie, którą mogą zaoferować klientowi końcowemu.

Polygon jest marką rozpoznawalną przede wszystkim w segmencie Enduro i DH ze względu na współprace z Kurtem Sorge, który w 2015 i 2017 roku wygrał Red Bull Rampage, a ich flagowiec w tym segmencie-Siskiu N9, oferuje jeden z lepszych systemów zawieszenia na rynku, jaki można mieć w rowerze, przez co jest po prostu maszynką do generowania adrenaliny na szlaku. Model ten był wielokrotnie wyróżniany w czasopismach branżowych.

Jeśli interesuje Cię slopestyle, to z pewnością warto zwrócić uwagę na wyjątkowy rower w ich ofercie-
Trid ZZ, w którego projektowaniu brali udział Kurt Sorge i Sam Reynolds. Amortyzowana rama Trid ZZ to ewenement na rynku, a damper RockShox Pike z 100 mm skoku daje Ci dużo większe możliwości przekraczania granicy bezpieczeństwa w powietrzu, niż rower do slopestyle ze sztywną ramą. Doskonałe wyważenie i wysokiej klasy komponenty sprawiają, że to jedna z lepszych maszyn do ewolucji w powietrzu.

Perełką w ofercie Polygon jest świetny BMX do racingu-Razor Elite. Lekki, dobrze wyważony i diabelnie szybki-to wszystko zasługa naprawdę dobrej ramy z aluminium AL6 i odpowiedniej geometrii, która daje Ci panowanie nad rowerem, które jest niemal niespotykane w rowerach BMX Racing. Efekt? Szykuj półkę na medale, bo będzie tego trochę!

Wyraźnie widać, że w segmencie Enduro/Dh/BMX, Polygon ma kilka naprawdę interesujących propozycji, nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy klasycznego MTB, czy roweru miejskiego w ich ofercie. Konkurencyjne ceny i dobre wyposażenie w wysokiej klasy komponenty i szeroka oferta przemyślanych modeli rowerów sprawiają, że marka ta może narobić sporego szumu na rynku w dobie rosnących cen.

Jeżdżę rowerem na okrągło, czyli RONDO BIKES.

Jeśli jeszcze nie znasz marki Rondo, to najwyższa pora to nadrobić. Funkcjonuje dość krótko na rynku, bo dopiero 15 lat, jednak ich wyjątkowe podejście do tworzenia rowerów i nieco alternatywny styl sprawiły, że na stałe marka wryła się w świadomość rowerzystów i wciąż zyskuje na popularności. To z czego słynie Rondo, to projektowanie fantastycznych graveli, które tworzone są z pasji do jeżdżenia rowerem.
Od niedawna ich ambasadorką jest Maja Włoszczowska, co znacznie wpłynęło na rozpoznawalność marki w Polsce…a niewiele osób wie, że to w stu procentach polska marka!

Jednym z bardziej interesujących modeli w ich zestawieniu, jest Rondo Ruut.
Zbudowany na fenomenalnej ramie z włókna węglowego, wyposażony w widelec z możliwością zmiany geometrii i kierownicę z pianką Vibrocore, zdecydowanie wyróżnia się w segmencie graveli swoją wydajnością i przemyślanym projektem.

Oczywiście ma wbudowane gniazda montażowe na bagażnik i błotniki, więc jeśli czujesz klimat graveli, to śmiało zapinaj sakwy i jedź w stronę zachodzącego słońca!

Marka Rondo, to nie tylko gravele. Ich modele szosowe oferują szereg bardzo ciekawych rozwiązań, które powodują, że po prostu nie można przejść obok nich obojętnie.

Jednym z przykładów będzie model Rondo HVFT, który już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle konkurencji swoim odważnym wzornictwem.
Jego aerodynamiczna rama pozwala na stabilną jazdę przy wysokich prędkościach i niskie opory powietrza, a widelec o zmiennej geometrii TwinTip to prawdziwy hit wśród rowerów szosowych. Prosta regulacja daje Ci możliwość, by z roweru typowo szosowego uczynić wygodny rower endurance, na którym jazda to czysta radość. 

Połączenie aerodynamicznej ramy z tym widelcem sprawia, że jest to rower wyjątkowy i niebanalny, a do tego został wyposażony w osprzęt Sram Rival i rozsądnie wyceniony. Naprawdę trudno nie potraktować marki Rondo jak poważnego gracza na rynku.

Unibike.

Unibike to kolejna polska marka w tym zestawieniu. Skierowana do szerokiego grona użytkowników oferuje rowery w niemal każdym segmencie. W jej ofercie znajdziemy między innymi duży wybór rowerków dziecięcych, jak chociażby Unibike Lily, który jest uroczym rowerkiem miejskim w wersji mini z wiklinowym koszem.

Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników też znajdzie się coś odpowiedniego. Szukając dobrze wycenionego roweru górskiego do jazdy po okolicznych lasach, warto zwrócić uwagę na Unibike Flite na kołach 29”.
To dobrze wyposażony rower ze średniej półki, który będzie Ci służył długo. Jego komponenty klasy Shimano SLX zapewniają wysoką jakość zmiany biegów, a tarczowe hamulce i amortyzator ułatwią jazdę w nawet trudniejszym terenie. Cena? Co najmniej atrakcyjna!

Ponad 30 lat doświadczenia w produkowaniu rowerów i obecności na polskim rynku sprawiło, że w segmencie rowerów ze średniej półki Unibike ma bardzo silną pozycję i każdy, kto szuka solidnego roweru do codziennej jazdy, jest w stanie w ich ofercie coś dla siebie znaleźć.



Nie ma sposobu, by opisać wszystkie marki, które dostępne są na rynku. Każda z nich ma swoich zwolenników i zapalonych fanów. Bez względu na to, jakim rowerem jeździsz na to najważniejsze jest jedno-jeździć! Jeździć i mieć z tego prawdziwą radość. Szerokości! 

Tagi